WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
08.6

Weekend otwarcia Fotofestiwalu!

Tegorocznym tematem Fotofestiwalu jest WSPÓLNOTA. Dlatego elementem programu tak samo ważnym jak wystawy będą wydarzenia towarzyszące, zaplanowane z myślą o inspirujących spotkaniach i kreatywnych interakcjach, m.in. Sąsiedzkie Studio Fotograficzne, dźwiękowy Festiwal Wszystkich Kultur na ulicy Piotrkowskiej, spacer po artystycznej Łodzi czy dyskusje o możliwości porozumienia wspólnot o różnych wartościach.

Już dziś otwarcie festiwalu. Spotykamy się o godzinie 19:00 w Art_Inkubatorze. W zeszłym roku najbardziej pamiętnym wydarzeniem otwarcia był występ Wolnego Chóru Białorusi. Zainspirowani tym wydarzeniem i jednoczącą siłą śpiewu i muzyki zaprosiliśmy w tym roku zespół YAGODY – muzycznie łączący ukraińskie i bałkańskie pieśni folkowe z bogatym, często zapożyczonym z dalekich kultur instrumentarium. To wydarzenie symbolicznie nawiąże do otwarcia nie tylko fotofestiwalowych wystaw, ale także tych przygotowanych w OFF Piotrkowska przez organizatorów Miesiąca Fotografii w Mińsku i Odesa Photo Days – imprez, które nie mogły odbyć się w tym roku w swoich ojczyznach przez reżim i cenzurę w Białorusi oraz wojnę w Ukrainie. Te trzy wystawy grupowe, opowiadające o zmieniającej się definicji pojęcia domu, otworzymy w piątek na OFF Piotrkowskiej o 19:30. 

Muzyka towarzyszyć będzie Łodzi przez cały weekend otwarcia Fotofestiwalu. 10 czerwca (piątek) wystartuje Festiwal Wszystkich Kultur celebrujący wielokulturowość ulicy Piotrkowskiej. Z restauracji, barów i kawiarni popłynie muzyka z krajów pochodzenia ich założycieli, wybrana specjalnie na tę okazję. W ten sposób przemienimy ulicę Piotrkowską w ścieżkę dźwiękową, po której podróżuje się jak po świecie: od Włoch, przez Gruzję czy Syrię aż po Indie. Utwory z różnych stron świata wejdą ze sobą w dialog, jak blisko dwieście lat temu, gdy budynki przy tej ulicy wznosili imigranci z wielu krajów. Pierwszy dzień wydarzenia uświetni oficjalna inauguracja o godzinie 16:00 w Gminie Wyznanoniowej Żydowskiej na ulicy Pomorskiej 18 oraz wieczorna impreza w klubie DOM, na której zagrają DJ-e z Ukrainy: Badalian, Facheroia i Shjva. Spacerować po odmienionej Piotrkowskiej będzie można do 12 czerwca. Sobotni spacer warto zakończyć na Rynku Bałuckim, gdzie w sobotę w godzinach 10:00-14:00 stanie Sąsiedzkie Studio Fotograficzne. Wystarczy usiąść z kimś do stołu, tym samym stać się tymczasowym sąsiadem, a fotograf Paweł Ogrodzki wykona zdjęcie, które będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaprosili Was do wyjątkowej lokalizacji o unikatowej historii. W tym roku będzie to Księży Młyn – zespół fabryczno-mieszkalny zbudowany w XIX wieku przez najbogatszego fabrykanta łódzkiego Karola Scheiblera. Niegdyś samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych – w ostatnim dziesięcioleciu stało się hubem skupiającym coraz więcej kreatywnych inicjatyw.  Tam w niedzielę otwarcia, od 11 do 17:00 lokalni twórcy i animatorzy zaproszą na targi rękodzieła i staroci oraz Sąsiedzkie Studio Fotograficzne i Plenerowe foto-eksperymentarium, w których można będzie wykonać nietypowe, pamiątkowe fotografie i zabrać ich wydruki do domu. O 12:00 serię wernisaży rozpocznie oficjalne otwarcie nowej łódzkiej instytucji: Muzeum Lalki. Następnie aż cztery wernisaże, oprowadzanie po wystawie przygotowanej przez Akademię Sztuk Pięknych „zbiór nieskończony”, warsztaty „Wejdź w patchwork” i na koniec dnia performans „Nie byłyśmy na księżycu”, kolektywu Szumowar. Każde wydarzenie odwołuje się do hasła festiwalu i nastawione jest na wspólnotowe doświadczenia i działania.

W centrum festiwalowym w tym czasie trwać będzie seria spotkań poświęcona książkom fotograficznym. W niedzielę o 11:00 odbędzie się Późne Spotkanie z Książkami Fotograficznymi, czyli przegląd najciekawszych publikacji fotograficznych z ostatniego sezonu i rozmowy z ich twórcami. O 13:00 Pierogi & Books, czyli przegląd efektów pracy 19 rzek – kolektywu działającego przez cały rok nad wsparciem wydawnictw fotograficznych. 

Kto z kolei w niedzielę wybierze ruch – może przejść się Śladami wspólnot”. To spacer po miejscach ważnych dla łódzkich środowisk artystycznych, poprowadzony przez Adama Klimaczaka z Galerii Wschodniej i osoby związane z odwiedzanymi lokalizacjami. Start o 13:00 w Galerii Wschodniej.

Weekend otwarcia zamknie pokaz filmowym i ważna dyskusja: Wizje wsi a życie na wsi (12.06, 18:30). Czy mimo bariery komunikacyjnej i olbrzymiej kulturowej przepaści możliwe jest porozumienie pomiędzy młodszym pokoleniem wyjeżdżającym na wieś, a rolnikami o bardziej tradycyjnym stylu życia? Co dzisiaj znaczy być blisko natury? Pretekstem do zadania tych pytań będzie projekcja filmu dokumentalnego „Wieś pływających krów” o zderzeniu światopoglądów berlińskich hipisów z podlaską rodziną. W rozmowie weźmie udział reżyserka filmu, Katarzyna Trzaska, oraz Paweł Sroczyński, współtwórca Osady Twórców – Placówki badawczej Cohabitat, innowacyjnego miejsca na podłódzkiej wsi, które promuje tworzenie naturalnych siedlisk opartych o zasady funkcjonowania ekosystemów. Dyskusję poprowadzi dziennikarka związana obecnie z radio 357, Agnieszka Obszańska.

Weekend otwarcia to także wernisaże w galeriach miejskich oraz seria wydarzeń towarzyszących wystawom w obu centrach festiwalowych: Art_Inkubatorze i OFF Piotrkowska. Tam odbywać się będą spotkania z artystami i oprowadzania kuratorskie, prowadzone przez twórców czterech wystaw grupowych z Programu Głównego WSPÓLNOTA, sześciu projektów pokazywanych w ramach sekcji Program Otwarty oraz czterech wystaw grupowych z Ukrainy, Białorusi i Czech w Programie Goście. Sobotni wieczór to tradycyjnie pokaz slajdów, impreza taneczna i wydarzenia towarzyszące aż trzem wystawom w Muzeum Książki Artystycznej. A to dopiero pierwsze dni festiwalu, który trwać będzie do 26 czerwca i zapowiada jeszcze kilkadziesiąt wydarzeń w programie, m.in. odsłonięcie wyjątkowego muralu czy wspólne układanie puzzli z artystami.

Pełen harmonogram wydarzeń: LINK

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ