15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
20.6

Trzeci tydzień festiwalu

Odsłonięcie być może najoryginalniejszego łódzkiego muralu, dyskusja o blokowiskach i roli architektury w projektowaniu zdrowych wspólnot i naprawdę dużo muzyki – trzeci tydzień Fotofestiwalu przed nami.

Chociaż to już ostatnie 7 dni festiwalu, wciąż zapraszamy na wernisaże. Niejednokrotny gość Fotofestiwalu, wulkan energii i kreatywności, Tomek Sikora nie przestał eksperymentować z obrazem i fotografią, co udowodni jego najnowsza wystawa: „Obrazy odkrytych na nowo”. Otwarcie we wtorek o 19:00 w Galerii Chimera. Festiwalowy maraton wernisaży zamkną w piątek „Titanic” Anny Kutery w Ośrodku Propagandy Sztuki (godz. 18:00) i „Normalność” Pawła Sokołowskiego w Klubokawiarni Kipisz (godz. 20:00). Jednocześnie zachęcamy do odwiedzania kilkunastu wystaw przygotowanych i już otwartych przez galerie miejskie w ramach Programu Miasto.

W czwartek coś dla między innymi 71 tysięcy mieszkańców łódzkiej Retkini. Rozprawimy się z wieloma mitami o blokowiskach i porozmawiamy o udziale architektury w budowaniu wspólnot. Głos zabiorą ekspertki w tej dziedzinie: Marta Zabłocka, dziennikarka i scenarzystka pierwszego polskiego dokumentu kompleksowo opisującego historię polskich bloków, Joanna Erbel, działaczka miejska i autorka książek takich jak „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” i „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej” oraz Beata Chomątowska związana ze Stacją Muranów autorka książki „Betonia”. Dyskusję poprowadzi dziennikarka związana z Radio 357 – Agnieszka Obszańska. Przed dyskusją, o 18:00 – pokaz filmu „Bloki” w sali teatralnej Art_Inkubatora.

Program filmowy to też premiera dwóch filmów zrealizowanych na zlecenie Fotofestiwalu. Twórcy z Palestyny i Syrii, Mohammed Almughanni i Rami Shaya, którzy początkowo mieli podjąć temat swoich wspólnot narodowych w Polsce, w wyniku wydarzeń w lutym 2022 zdecydowali się nakręcić krótkie dokumenty o obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej. Pokaz „Do zobaczenia po drugiej stronie” odbędzie się 24.06 o 21:30 w podwórku klubu Niebostan przy Piotrkowskiej 17. 

W ten sam piątek odsłonimy być może najbardziej oryginalny łódzki mural, wykonywany w trakcie festiwalu przez artystów z Galerii Odlot. To wyjątkowe miejsce na artystycznej mapie Łodzi, w którym tworzą i wystawiają swoje prace podopieczni Domu na Osiedlu, wspierającego rozwój i aktywizującego osoby z niepełnosprawnością umysłową. Czwórka młodych i odważnych twórców wraz z Konradem Trzeszczkowskim połączyła swoje nieskrępowane konwencjami wizje artystyczne, a efekt zobaczymy na ścianie Pasażu Schillera 24 czerwca o godzinie 17:00.

Ostatni tydzień festiwalu to też ostatnia okazja na obejrzenie wystaw w naszych centrach festiwalowych Art_Inkubator i OFF Piotrkowska. W sobotę zachęcamy do oglądania ich w towarzystwie kuratorów, a także tłumaczy na język migowy: 13:00 oprowadzanie po wystawie „Solidarność, protest, troska”, 14:00 „COEXIST Wolność_Równość_Bioróżnorodność!” w Art_Inkubatorze, a o 17:00 po „Radosnej śmierci obrazów” w Muzeum Książki Artystycznej na Tymienieckiego 23.

Na weekend proponujemy Kaufmanowskie zagranie programowe: połączymy siły z festiwalem Ravekjavik, który z kolei połączył siły z Up to Date z Białegostoku. W piątek chill na Salonie Ambientu, a w sobotę dźwięki już od 12:00, kreatywne aktywności (m.in. malowanie na żywo) i obowiązkowe tańce do rana. Muzyka? Nico Adamako oraz Daytimers – skład reprezentujący mieszankę basowej muzyki z UK z południowoazjatyckimi hitami. Po raz pierwszy pojawi się hip-hop, czyli Tonfa. Zagra BITE Clique – polski kolektyw dziewczyn, które w sercu mają nie tylko imprezę, ale i walczą o widoczność kobiet i osób niebinarnych za deckami. Będzie dużo eksperymentów, dużo instalacji, dużo sztuki dookoła. Jak mówią organizatorzy tej kultowej już łódzkiej imprezy: „Będzie fajnie”. Pełen program na https://ravekjavik.pl/.

Festiwal zakończy Niedziela w Muzeum Sztuki (25.06), czyli wznowione specjalnie na tę okazję wydarzenie, które w latach 70. i 80. XX wieku zainicjował ówczesny dyrektor Ryszard Stanisławski. Powołał on wtedy platformę spotkania łódzkiej robotniczej publiczności z awangardowymi artystami, w oparciu m.in. o uczestnictwo w kiermaszach, pokazy mody, koncerty rockowe czy występy orkiestry dętej. Między 12:00 a 17:00 w ogrodzie Muzeum Sztuki w Łodzi tkankę miejską zintegrują eksperymenty inspirowane  instrukcjami fotograficznymi Józefa Robakowskiego, sesje zdjęciowe z Pawłem Ogrodzkim w Sąsiedzkim Studio Fotograficznym, fotografia zostanie użyta jako pretekst do spontanicznych choreografii czy jako narzędzie reintepretowania sztuki najnowszej. 

Ostatni dzień Fotofestiwalu to też ostatni dzień Miesiąca Fotografii w Krakowie, dlatego zachęcamy także do wycieczki do Krakowa – tam będzie można zobaczyć efekty rezydencji artystycznej twórców i twórczyń z Białorusi (wspólnie z kolektywem Sputnik Photos i Staromiejskim Domem Kultury) oraz zbiorową wystawę artystek i artystów z Ukrainy, którzy pokażą swoje prace wspólnie z członkami kolektywu Czwartek. Promujemy te wydarzenia w ramach wspólnej inicjatywy, która ma na celu wspomóc białoruskich i ukraińskich artystów.

No to co? Widzimy się!

CZYTAJ TAKŻE