WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
20.6

Trzeci tydzień festiwalu

Odsłonięcie być może najoryginalniejszego łódzkiego muralu, dyskusja o blokowiskach i roli architektury w projektowaniu zdrowych wspólnot i naprawdę dużo muzyki – trzeci tydzień Fotofestiwalu przed nami.

Chociaż to już ostatnie 7 dni festiwalu, wciąż zapraszamy na wernisaże. Niejednokrotny gość Fotofestiwalu, wulkan energii i kreatywności, Tomek Sikora nie przestał eksperymentować z obrazem i fotografią, co udowodni jego najnowsza wystawa: „Obrazy odkrytych na nowo”. Otwarcie we wtorek o 19:00 w Galerii Chimera. Festiwalowy maraton wernisaży zamkną w piątek „Titanic” Anny Kutery w Ośrodku Propagandy Sztuki (godz. 18:00) i „Normalność” Pawła Sokołowskiego w Klubokawiarni Kipisz (godz. 20:00). Jednocześnie zachęcamy do odwiedzania kilkunastu wystaw przygotowanych i już otwartych przez galerie miejskie w ramach Programu Miasto.

W czwartek coś dla między innymi 71 tysięcy mieszkańców łódzkiej Retkini. Rozprawimy się z wieloma mitami o blokowiskach i porozmawiamy o udziale architektury w budowaniu wspólnot. Głos zabiorą ekspertki w tej dziedzinie: Marta Zabłocka, dziennikarka i scenarzystka pierwszego polskiego dokumentu kompleksowo opisującego historię polskich bloków, Joanna Erbel, działaczka miejska i autorka książek takich jak „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” i „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej” oraz Beata Chomątowska związana ze Stacją Muranów autorka książki „Betonia”. Dyskusję poprowadzi dziennikarka związana z Radio 357 – Agnieszka Obszańska. Przed dyskusją, o 18:00 – pokaz filmu „Bloki” w sali teatralnej Art_Inkubatora.

Program filmowy to też premiera dwóch filmów zrealizowanych na zlecenie Fotofestiwalu. Twórcy z Palestyny i Syrii, Mohammed Almughanni i Rami Shaya, którzy początkowo mieli podjąć temat swoich wspólnot narodowych w Polsce, w wyniku wydarzeń w lutym 2022 zdecydowali się nakręcić krótkie dokumenty o obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej. Pokaz „Do zobaczenia po drugiej stronie” odbędzie się 24.06 o 21:30 w podwórku klubu Niebostan przy Piotrkowskiej 17. 

W ten sam piątek odsłonimy być może najbardziej oryginalny łódzki mural, wykonywany w trakcie festiwalu przez artystów z Galerii Odlot. To wyjątkowe miejsce na artystycznej mapie Łodzi, w którym tworzą i wystawiają swoje prace podopieczni Domu na Osiedlu, wspierającego rozwój i aktywizującego osoby z niepełnosprawnością umysłową. Czwórka młodych i odważnych twórców wraz z Konradem Trzeszczkowskim połączyła swoje nieskrępowane konwencjami wizje artystyczne, a efekt zobaczymy na ścianie Pasażu Schillera 24 czerwca o godzinie 17:00.

Ostatni tydzień festiwalu to też ostatnia okazja na obejrzenie wystaw w naszych centrach festiwalowych Art_Inkubator i OFF Piotrkowska. W sobotę zachęcamy do oglądania ich w towarzystwie kuratorów, a także tłumaczy na język migowy: 13:00 oprowadzanie po wystawie „Solidarność, protest, troska”, 14:00 „COEXIST Wolność_Równość_Bioróżnorodność!” w Art_Inkubatorze, a o 17:00 po „Radosnej śmierci obrazów” w Muzeum Książki Artystycznej na Tymienieckiego 23.

Na weekend proponujemy Kaufmanowskie zagranie programowe: połączymy siły z festiwalem Ravekjavik, który z kolei połączył siły z Up to Date z Białegostoku. W piątek chill na Salonie Ambientu, a w sobotę dźwięki już od 12:00, kreatywne aktywności (m.in. malowanie na żywo) i obowiązkowe tańce do rana. Muzyka? Nico Adamako oraz Daytimers – skład reprezentujący mieszankę basowej muzyki z UK z południowoazjatyckimi hitami. Po raz pierwszy pojawi się hip-hop, czyli Tonfa. Zagra BITE Clique – polski kolektyw dziewczyn, które w sercu mają nie tylko imprezę, ale i walczą o widoczność kobiet i osób niebinarnych za deckami. Będzie dużo eksperymentów, dużo instalacji, dużo sztuki dookoła. Jak mówią organizatorzy tej kultowej już łódzkiej imprezy: „Będzie fajnie”. Pełen program na https://ravekjavik.pl/.

Festiwal zakończy Niedziela w Muzeum Sztuki (25.06), czyli wznowione specjalnie na tę okazję wydarzenie, które w latach 70. i 80. XX wieku zainicjował ówczesny dyrektor Ryszard Stanisławski. Powołał on wtedy platformę spotkania łódzkiej robotniczej publiczności z awangardowymi artystami, w oparciu m.in. o uczestnictwo w kiermaszach, pokazy mody, koncerty rockowe czy występy orkiestry dętej. Między 12:00 a 17:00 w ogrodzie Muzeum Sztuki w Łodzi tkankę miejską zintegrują eksperymenty inspirowane  instrukcjami fotograficznymi Józefa Robakowskiego, sesje zdjęciowe z Pawłem Ogrodzkim w Sąsiedzkim Studio Fotograficznym, fotografia zostanie użyta jako pretekst do spontanicznych choreografii czy jako narzędzie reintepretowania sztuki najnowszej. 

Ostatni dzień Fotofestiwalu to też ostatni dzień Miesiąca Fotografii w Krakowie, dlatego zachęcamy także do wycieczki do Krakowa – tam będzie można zobaczyć efekty rezydencji artystycznej twórców i twórczyń z Białorusi (wspólnie z kolektywem Sputnik Photos i Staromiejskim Domem Kultury) oraz zbiorową wystawę artystek i artystów z Ukrainy, którzy pokażą swoje prace wspólnie z członkami kolektywu Czwartek. Promujemy te wydarzenia w ramach wspólnej inicjatywy, która ma na celu wspomóc białoruskich i ukraińskich artystów.

No to co? Widzimy się!

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ