15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
26.5

Talenty Futures 2022

Futures Photography to międzynarodowa platforma fotograficzna stworzona przez europejskie galerie, festiwale fotografii i muzea. Co roku każda z instytucji zaprasza do współpracy 5 artystów_ek. Mamy przyjemność ogłosić nazwiska fotografów_ek, z którymi będziemy pracować w tym roku.  Pierwsze wspólne wydarzenie – już w czerwcu na festiwalu.

W ramach Futures Photography organizowane są pokazy slajdów, przeglądy portfolio, wykłady, masterclass, wystawy, wydawane są publikacje w całej Europie. Artyści_ki podczas cykli indywidualnych spotkań omawiają także swoje projekty z ekspertami. W ten sposób staramy się co roku wspierać rozwój kariery zawodowej piątki artystów_ek. Pierwszym zaplanowanym wydarzeniem jest pokaz slajdów w weekend otwarcia festiwalu, na którym publiczność zapozna się z twórczością zaproszonych przez nas do całorocznych działań twórców_czyń. Zapraszamy już teraz na wyjątkowy wieczór w Muzeum Książki Artystycznej, 11 czerwca, wraz z autorami_kami pokazywanych projektów:

– z projektem „Happy Death Society (Towarzystwo Szczęśliwej Śmierci)” Andrey Anro
– z projektem „Przestrzeń biodegradowalna” Tomasz Kawecki
– z projektem „Cichy rasizm” Julia Klewaniec
– z projektem „Czarcie żebro” Mateusz Kowalik
– z projektem „Babcia” Olena Morozova

Poniżej prezentujemy także sylwetki tegorocznych Talentów Futures. Pełną lista artystów_tek zaproszonych do współpracy przez wszystkie zrzeszone instytucje możecie zobaczyć na stronie: https://www.futures-photography.com/.

Andrey Anro – Andrey Anro (ur. 1987, Smargonie, Białoruś) mieszka i pracuje w Berlinie (Niemcy) oraz w Mińsku (Białoruś). Jego podstawowe narzędzia to malarstwo, fotografia, kolaż cyfrowy i instalacja. Anro porusza tematy takie jak: pamięć zbiorowa, dziedzictwo historyczne, polityka, dyktatura, religia, znikanie i śmierć. Jest autorem książki „Towarzystwo Szczęśliwej Śmierci”, 2019. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) w Polsce, w Muzeum ART4 w Moskwie, w kolekcjach prywatnych w Litwie, w Szwecji, Kanadzie, Rosji i USA. W 2007 ukończył studia na MMT L.B. Krasina (Moskwa, Rosja), specjalność „Reklama”.

Tomasz Kawecki (1993) Tomasz Kawecki (1993) mieszka i pracuje w Krakowie i Warszawie. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W swoich pracach wykorzystuje elementy performansu i instalacji, miesza fikcję z rzeczywistością – wszystko to daje efekt paradokumentalny. Posługuje się uniwersalnymi symbolami i archetypami. Z chtonicznej natury, z jej chaosu intuicyjnie wybiera fragmenty, z których tworzy obrazy. Motywem przewodnim jego prac jest dualizm występujący w naturze i człowieku. Prace Tomasza były wystawiane i publikowane na całym świecie. Jest m.in. zwycięzcą LensCulture ArtPhotography Awards (USA), sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie (PL), Grand Prix IANExt „Dream” (JPN) oraz Reraming History Photo Vogue Italia.

Julia Klewaniec (b. 1996) jest fotografką i animatorką kultury. Ukończyła fotografię w PWSFTviT w Łodzi. Jest także dyrektorką kreatywną Fundacji Picture Doc, która tworzy przestrzeń dialogu dla młodych polskich artystów. Jako fotografka zajmuje się tematami związanymi ze społeczeństwem, różnorodnością i wykluczeniem. Julia była rezydentką Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu” w 2022 roku. Brała udział w wystawach zbiorowych podczas festiwali: Opolski Festiwal Fotografii (Polska, 2019), Interphoto Białystok (Polska, 2019) oraz w galeriach: Galeria Pauza w Krakowie (2019), Hochschule für Bildende Künste w Dreźnie (2019).

Mateusz Kowalik jest fotografem dokumentalnym mieszkającym w Warszawie. W swojej pracy bada problemy współczesnego społeczeństwa. Studiuje w Institute of Creative Photography w Opawie w Czechach. Jest absolwentem Sputnika Programu Mentorskiego Sputnik Photos, brał udział w Europejskiej Platformie Fotograficznej PARALLEL. Pokazywał swoje prace m.in. na festiwalach we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Hanowerze, Zagrzebiu i Los Angeles, a także w Robert Capa Photography Centrum w Budapeszcie.

Olena Morozova jest artystką wizualną, pochodzi z Kijowa w Ukrainie. Interesuje się tematyką duchowości, seksualności, tożsamości płciowej, stereotypów, zaburzeń psychicznych i relacji rodzinnych. „Fotografia to moja pasja, styl życia, filozofia; sposób myślenia, widzenia, rozumienia otaczającego mnie świata i samej siebie, swoich przemyśleń, uczuć i emocji, samorozwoju” – wyjaśnia. Olena zajmuje się fotografią od 2015 r. Wśród jej nauczycieli znajdują się m.in.: Alexander Yakimchuk, Dimitri Bogachuk, Vladimir Seleznev, Viktoria Sorochinski, Sergey Melnichenko. Jej prace były prezentowane w Fińskim Muzeum Fotografii (2022), Odesa Photo Days (2021), Photo Kiev Fair (2019, 2020).

fot. Tomasz Kawecki

CZYTAJ TAKŻE