WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
26.5

Talenty Futures 2022

Futures Photography to międzynarodowa platforma fotograficzna stworzona przez europejskie galerie, festiwale fotografii i muzea. Co roku każda z instytucji zaprasza do współpracy 5 artystów_ek. Mamy przyjemność ogłosić nazwiska fotografów_ek, z którymi będziemy pracować w tym roku.  Pierwsze wspólne wydarzenie – już w czerwcu na festiwalu.

W ramach Futures Photography organizowane są pokazy slajdów, przeglądy portfolio, wykłady, masterclass, wystawy, wydawane są publikacje w całej Europie. Artyści_ki podczas cykli indywidualnych spotkań omawiają także swoje projekty z ekspertami. W ten sposób staramy się co roku wspierać rozwój kariery zawodowej piątki artystów_ek. Pierwszym zaplanowanym wydarzeniem jest pokaz slajdów w weekend otwarcia festiwalu, na którym publiczność zapozna się z twórczością zaproszonych przez nas do całorocznych działań twórców_czyń. Zapraszamy już teraz na wyjątkowy wieczór w Muzeum Książki Artystycznej, 11 czerwca, wraz z autorami_kami pokazywanych projektów:

– z projektem „Happy Death Society (Towarzystwo Szczęśliwej Śmierci)” Andrey Anro
– z projektem „Przestrzeń biodegradowalna” Tomasz Kawecki
– z projektem „Cichy rasizm” Julia Klewaniec
– z projektem „Czarcie żebro” Mateusz Kowalik
– z projektem „Babcia” Olena Morozova

Poniżej prezentujemy także sylwetki tegorocznych Talentów Futures. Pełną lista artystów_tek zaproszonych do współpracy przez wszystkie zrzeszone instytucje możecie zobaczyć na stronie: https://www.futures-photography.com/.

Andrey Anro – Andrey Anro (ur. 1987, Smargonie, Białoruś) mieszka i pracuje w Berlinie (Niemcy) oraz w Mińsku (Białoruś). Jego podstawowe narzędzia to malarstwo, fotografia, kolaż cyfrowy i instalacja. Anro porusza tematy takie jak: pamięć zbiorowa, dziedzictwo historyczne, polityka, dyktatura, religia, znikanie i śmierć. Jest autorem książki „Towarzystwo Szczęśliwej Śmierci”, 2019. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) w Polsce, w Muzeum ART4 w Moskwie, w kolekcjach prywatnych w Litwie, w Szwecji, Kanadzie, Rosji i USA. W 2007 ukończył studia na MMT L.B. Krasina (Moskwa, Rosja), specjalność „Reklama”.

Tomasz Kawecki (1993) Tomasz Kawecki (1993) mieszka i pracuje w Krakowie i Warszawie. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W swoich pracach wykorzystuje elementy performansu i instalacji, miesza fikcję z rzeczywistością – wszystko to daje efekt paradokumentalny. Posługuje się uniwersalnymi symbolami i archetypami. Z chtonicznej natury, z jej chaosu intuicyjnie wybiera fragmenty, z których tworzy obrazy. Motywem przewodnim jego prac jest dualizm występujący w naturze i człowieku. Prace Tomasza były wystawiane i publikowane na całym świecie. Jest m.in. zwycięzcą LensCulture ArtPhotography Awards (USA), sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie (PL), Grand Prix IANExt „Dream” (JPN) oraz Reraming History Photo Vogue Italia.

Julia Klewaniec (b. 1996) jest fotografką i animatorką kultury. Ukończyła fotografię w PWSFTviT w Łodzi. Jest także dyrektorką kreatywną Fundacji Picture Doc, która tworzy przestrzeń dialogu dla młodych polskich artystów. Jako fotografka zajmuje się tematami związanymi ze społeczeństwem, różnorodnością i wykluczeniem. Julia była rezydentką Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu” w 2022 roku. Brała udział w wystawach zbiorowych podczas festiwali: Opolski Festiwal Fotografii (Polska, 2019), Interphoto Białystok (Polska, 2019) oraz w galeriach: Galeria Pauza w Krakowie (2019), Hochschule für Bildende Künste w Dreźnie (2019).

Mateusz Kowalik jest fotografem dokumentalnym mieszkającym w Warszawie. W swojej pracy bada problemy współczesnego społeczeństwa. Studiuje w Institute of Creative Photography w Opawie w Czechach. Jest absolwentem Sputnika Programu Mentorskiego Sputnik Photos, brał udział w Europejskiej Platformie Fotograficznej PARALLEL. Pokazywał swoje prace m.in. na festiwalach we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Hanowerze, Zagrzebiu i Los Angeles, a także w Robert Capa Photography Centrum w Budapeszcie.

Olena Morozova jest artystką wizualną, pochodzi z Kijowa w Ukrainie. Interesuje się tematyką duchowości, seksualności, tożsamości płciowej, stereotypów, zaburzeń psychicznych i relacji rodzinnych. „Fotografia to moja pasja, styl życia, filozofia; sposób myślenia, widzenia, rozumienia otaczającego mnie świata i samej siebie, swoich przemyśleń, uczuć i emocji, samorozwoju” – wyjaśnia. Olena zajmuje się fotografią od 2015 r. Wśród jej nauczycieli znajdują się m.in.: Alexander Yakimchuk, Dimitri Bogachuk, Vladimir Seleznev, Viktoria Sorochinski, Sergey Melnichenko. Jej prace były prezentowane w Fińskim Muzeum Fotografii (2022), Odesa Photo Days (2021), Photo Kiev Fair (2019, 2020).

fot. Tomasz Kawecki

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ