WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
20.5

Premiery filmów w ramach Fotofestiwalu!

Fotofestiwal to nie tylko fotografia. W tym roku zaprosimy Was na seanse dwóch filmów, o tyle wyjątkowych, że dotyczących najbardziej aktualnych zjawisk w Polsce i Europie. Prezentujemy ich zwiastuny, a na premiery zapraszamy już za niecały miesiąc w Łodzi.

Tradycję wspierania produkcji filmów rozpoczęliśmy w zeszłym roku, podczas edycji poświęconej Łodzi i lokalności. Wtedy to powstał i miał premierę wyjątkowy film Łukasza z Bałut „No ba! Grozi zawaleniem lub oświeceniem” – średni metraż o dzielnicy okrytej złą sławą, w której artysta od lat dostrzega i promuje nieoczywiste piękno. W tym roku podczas festiwalu odbędzie się premiera tego filmu online.

Do pracy nad filmami związanymi z tegorocznym tematem WSPÓLNOTY zaprosiliśmy dwóch reżyserów, dla których Łódź stała się w pewnym momencie nowym domem: Mohammeda Almughannieg i Ramiego Shayę. Reżyserzy, którzy początkowo myśleli o zrobieniu filmów o społecznościach z Palestyny i Syrii w Polsce, finalnie podjęli się tematów najbardziej aktualnych: sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. 

Film “The Other Refugees” Mohammeda Almughanniego to bliskie spojrzenie na kryzys uchodźczy na polsko-ukraińskiej granicy. Bohaterami filmu są osoby starsze, kobiety, dzieci, a wśród nich również obcokrajowcy rezydujący dotychczas w Ukrainie, wszyscy zmuszeni do nagłej ucieczki. Film dokumentuje ich zmagania z perspektywy wolontariuszy międzynarodowej pomocy humanitarnej.

“Shadows” Oli i Ramiego Shayi opowiada historie trzech osób próbujących dostać się do Polski. Maria czeka na świąteczną wizytę swoich teściów, Stefan udaje grzybiarza, żeby pomóc uchodźcom, którzy utknęli na polsko-białoruskiej granicy, Watermelon Lady wolałaby być ukraińskim kotem.

Pokazy, w partnerstwie z Polówką, odbędą się 24 czerwca o 21:30 w podwórku Piotrkowskiej 17 przy klubokawiarni Niebostan.

To oczywiście tylko część programu filmowego. Pojawią się w nim filmy i panele dyskusyjne m.in. o roli architektury i ustrojów w kreowaniu wspólnot mieszkaniowych, omówionej na przykładzie bloków, czy film i rozmowa o konfrontacji różnych stylów życia na wsi. Zaprosimy na wyjątkowy seans Polówki w zabytkowej Kotłowni w Fuzji i wieczorne pokazy w wyjątkowym ogrodzie Muzeum Książki Artystycznej. Stay tuned! 

fot. fragment z filmu “The Other Refugees” Mohammeda Almughannie

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ