15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
20.5

Premiery filmów w ramach Fotofestiwalu!

Fotofestiwal to nie tylko fotografia. W tym roku zaprosimy Was na seanse dwóch filmów, o tyle wyjątkowych, że dotyczących najbardziej aktualnych zjawisk w Polsce i Europie. Prezentujemy ich zwiastuny, a na premiery zapraszamy już za niecały miesiąc w Łodzi.

Tradycję wspierania produkcji filmów rozpoczęliśmy w zeszłym roku, podczas edycji poświęconej Łodzi i lokalności. Wtedy to powstał i miał premierę wyjątkowy film Łukasza z Bałut „No ba! Grozi zawaleniem lub oświeceniem” – średni metraż o dzielnicy okrytej złą sławą, w której artysta od lat dostrzega i promuje nieoczywiste piękno. W tym roku podczas festiwalu odbędzie się premiera tego filmu online.

Do pracy nad filmami związanymi z tegorocznym tematem WSPÓLNOTY zaprosiliśmy dwóch reżyserów, dla których Łódź stała się w pewnym momencie nowym domem: Mohammeda Almughannieg i Ramiego Shayę. Reżyserzy, którzy początkowo myśleli o zrobieniu filmów o społecznościach z Palestyny i Syrii w Polsce, finalnie podjęli się tematów najbardziej aktualnych: sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. 

Film “The Other Refugees” Mohammeda Almughanniego to bliskie spojrzenie na kryzys uchodźczy na polsko-ukraińskiej granicy. Bohaterami filmu są osoby starsze, kobiety, dzieci, a wśród nich również obcokrajowcy rezydujący dotychczas w Ukrainie, wszyscy zmuszeni do nagłej ucieczki. Film dokumentuje ich zmagania z perspektywy wolontariuszy międzynarodowej pomocy humanitarnej.

“Shadows” Oli i Ramiego Shayi opowiada historie trzech osób próbujących dostać się do Polski. Maria czeka na świąteczną wizytę swoich teściów, Stefan udaje grzybiarza, żeby pomóc uchodźcom, którzy utknęli na polsko-białoruskiej granicy, Watermelon Lady wolałaby być ukraińskim kotem.

Pokazy, w partnerstwie z Polówką, odbędą się 24 czerwca o 21:30 w podwórku Piotrkowskiej 17 przy klubokawiarni Niebostan.

To oczywiście tylko część programu filmowego. Pojawią się w nim filmy i panele dyskusyjne m.in. o roli architektury i ustrojów w kreowaniu wspólnot mieszkaniowych, omówionej na przykładzie bloków, czy film i rozmowa o konfrontacji różnych stylów życia na wsi. Zaprosimy na wyjątkowy seans Polówki w zabytkowej Kotłowni w Fuzji i wieczorne pokazy w wyjątkowym ogrodzie Muzeum Książki Artystycznej. Stay tuned! 

fot. fragment z filmu “The Other Refugees” Mohammeda Almughannie

CZYTAJ TAKŻE