15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
02.6

Otwarcie Fotofestiwalu!

Zapraszamy na otwarcie 21. Fotofestiwalu i na wyjątkowy, neofolkowy koncert – już w najbliższy czwartek o 19:00.

Dołączcie do nas już za niecały tydzień w pofabrycznym centrum festiwalowym Art_Inkubator. Otwarcie 21. edycji festiwalu rozpoczniemy ogłoszeniem wyników konkursu na Fotograficzną Publikację Roku 2022. Konkurs odbył się w nowej formule, poszerzonej o kategorię Makiet PDF. Następnie wraz z partnerami, artystami_kami, kuratorami_kami tworzącymi tegoroczną edycję otworzymy cztery wystawy z Programu Głównego: WSPÓLNOTA: („Coexist: Wolność_Równość_Bioróżnordoność!”, „Solidarność, prostest, troska” „To, co mi się przytrafia…” Rahimy Gambo i Daene Howard i wystawę Szkoły Filmowej „Karassy i Granfalony”) oraz sześć wystaw z Programu Otwartego (artystów: Santanu Dey, Mathias DeLattre, Mahe Elipe, Cemre Yesil Gonenli, Mateusz Kowalik, Balázs Turós). W centrum zobaczycie również pokonkursową wystawę książek zgłoszonych do Fotograficznej Publikacji Roku oraz Kassel Dummy Award i wystawę Łotewskich książek fotograficznych.

O 21:00 koncert zainspirowany zeszłorocznym otwarciem festiwalu, na którym zaproszeni twórcy z Miesiąca Fotografii w Mińsku zaimprowizowali wykonanie białoruskich pieśni i sprawili, że był to jeden z najbardziej pamiętnych momentów naszej 20-letniej imprezy. Miesiąc Fotografii z Mińska już po raz drugi pokaże w Łodzi swoje wystawy, czego nie może zrobić w swojej ojczyźnie ze względu na panujący tam reżim. Jednocześnie w tym roku dołączy do nas festiwal fotografii z Ukrainy: Odesa Photo Days. Kuratorka Kateryna Radchenko przygotowała dwie wystawy, które nie mogły odbyć się w maju w Odessie ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę. Na znak solidarności z partnerskimi festiwalami i Ukrainą otwarcie festiwalu w tym roku uświetni koncert ukraińskiej grupy Yagody. 

Muzyka zespołu YAGODY to rytuał wtajemniczenia. „To wiatr na środku stepu. To pieśni dzikich plemion, głosy przodków. To żywa energia, śpiew syren, muzyczny trans. To taniec głosów. Tak pachnie twoja natura. Tak brzmi twoja krew. Nasza muzyka to listy z przeszłości, których nie otrzymałeś”. Zespół YAGODY (UA) powstał spontanicznie w czerwcu 2016 roku. Grupa posługuje się szerokim instrumentarium swojego regionu i Europy Wschodniej, ale i krajów z innych kontynentów. Łączy tradycyjne pieśni z własnymi tekstami. W muzyce słychać ukraińskie lamentacje i motywy bałkańskie.

O oprawę muzyczną w późniejszej części wieczoru zadba DJ Finger Trips, kiedyś propagator funku i hip-hopu, dziś przekonujący łódzką scenę klubową do disco i house. A w kolejne dni festiwalu to kilkadziesiąt wydarzeń, m.in. wyjątkowy muzyczny Festiwal Wielu Kultur na ulicy Piotrkowskiej, oprowadzania kuratorskie i artystyczne, wernisaże, Sąsiedzkie Studio Fotograficzne, dyskusja o możliwych modelach życia na wsi oraz Niedziela na Księżym Młynie z otwarciem nowej łódzkiej instytucji.

Pełen harmonogram wystaw i wydarzeń Fotofestiwalu 2022 jest już dostępny TUTAJ. Wydarzenia pięknie wyświetlają się również w kalendarzu w zakładce ZAPLANUJ WIZYTĘ. W tym samym miejscu możecie też pobrać harmonogram.

Do zobaczenia niedługo!

fot. ukraińska grupa Yagody

Fotofestiwal 2021, fot. Łukasz Szeląg

CZYTAJ TAKŻE