WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
2021

RAFAEL HEYGSTER / HELENA MANHARTSBERGER

CORONA RHAPSODY

Freddy Mercury w „Bohemian Rhapsody” pyta: „Czy to jest prawdziwe życie? A może to tylko fantazja?”. My również od momentu wybuchu globalnej pandemii koronawirusa często zadajemy sobie pytania, co tak naprawdę dzieje się wokół nas i gdzie jest granica między fantazją a rzeczywistością? Cała ta sytuacja wydaje się surrealistycznym snem, w którym co kilka dni musimy zmieniać wszystko w życiu. Niemcy przeciwstawiły się pandemii rozmaitymi środkami na poziomie infrastrukturalnym, wprowadzając nowe zasady dystansu społecznego i kilkutygodniowe zamknięcie. W prezentowanym fotoeseju łączymy różne aspekty i scenariusze zaobserwowane podczas pandemii Covid-19 w Niemczech, które splatają się i mogą być interpretowane na wiele sposobów, podobnie jak rozmaitość gatunków muzycznych w utworze „Bohemian Rhapsody”. Interesuje nas napięcie, jakie wytwarza się pomiędzy życiem publicznym, systemem, który za nim stoi, a także poruszającymi się w tej przestrzeni ludźmi. „Corona Rhapsody” to nasz głos w debacie na temat tego, jak zmieni się nasze społeczeństwo w wyniku pandemii.

Zdecydowaliśmy się na teatralną, malarską estetykę, która ma współgrać z naszym subiektywnym wyobrażeniem pandemii i kryzysu, surrealistycznymi doznaniami oraz pozwala na zabawę w inscenizowanie przestrzeni publicznej. Nie chcemy akcentować indywidualnego doświadczenia fotografowanych osób, pokazujemy je raczej jako bohaterów filmowych lub awatary z gier wideo. Nawet, jeśli nasz punkt widzenia na bieżące wydarzenia jest krytyczny, pragniemy podkreślić, że nie chodzi nam o groteskową kreację i wyśmiewanie tego, co, bez cienia wątpliwości, jest bardzo poważną sytuacją. Zastanawiamy się, jak obecna sytuacja przedstawiana jest w mediach i postrzegana przez ludzi, na ile zbiega się to z subiektywnymi doświadczeniami, a także jak pandemia może stać się narzędziem używanym do celów politycznych i jak będziemy pamiętać kryzys związany z koronawirusem w przyszłości.

Rafael Heygster (1990) jest niezależnym fotografem z Niemiec. Studiował antropologię kulturową w Hamburgu oraz fotografię prasową w Hanowerze i Aarhus. W swojej pracy koncentruje się na relacjach między jednostkami a ich środowiskiem społecznym, kulturowym i ekologicznym. Jego prace były nagradzane i wystawiane na całym świecie. Helena Manhartsberger (1987) jest austriacką dziennikarką multimedialną. Studiowała rozwój międzynarodowy w Wiedniu oraz fotoreportaż i fotografię dokumentalną w Hanowerze i Aarhus. Interesuje ją tematyka na styku polityki, społeczeństwa i kwestii związanych z postrzeganiem płci.

ZAPISZ SIĘ