WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
09.6

Ogłoszenie wyników Fotograficznej Publikacji Roku 2021

Otwarcie Fotofestiwalu to jednocześnie ogłoszenie wyników konkursu na Fotograficzną Publikację Roku oraz nagrodę w nowej kategorii – na Makietę PDF. W tegorocznym konkursie zgłoszono 56 publikacji i 34 projekty. Oto lista zwycięzców.

Tegoroczne jury w składzie Agnieszka Sejud, Marta Przybyło, Bartłomiej Talaga, Piotr Piech, Michał Sita oraz Paweł Rubkiewicz wyłoniło 18 publikacji, które znalazły się w finale (shortlista) oraz na wystawie, którą można oglądać podczas Fotofestiwalu w centrum festiwalowym Art_Inkubator do 26 czerwca. 

Spośród nich jury wyróżniło: 

Nagrodę główną: tytuł Fotograficznej Publikacji Roku 2022 i Nagrodę imienia Krzyśka Makowskiego jury postanowiło przyznać publikacji Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy: How to Look Natural in Photos”

Za odważne wkroczenie w nowy wymiar pracy nad trudnym i obarczonym archiwum, za skomponowanie własnej propozycji odczytania go i zaktualizowania. Za pracę fotoedycyjną, która sama w sobie stanowi tu gest artystyczny. 

„How to Look Natural in Photos”
praca kuratorska i redakcja: Beata Bartecka, Łukasz Rusznica
projekt: Joanna Jopkiewicz (Grupa Projektor)
esej: Tomasz Stempowski
przygotowanie do druku: Krzysztof Krzysztofiak
tłumaczenie na język angielski: Jerzy Chyb
redakcja eseju w języku angielskim: Joanna Osiewicz-Lorenzutti i Stefan Lorenzutti 
partner: Arctic Paper
wydawcy: Ośrodek Postaw Twórczych & Palm* Studios

Jury w składzie: Beata Bartecka, Bartłomiej Talaga (19 Rzek), Piotr Piech, Paweł Rubkiewicz (BookOff), Franek Ammer (Fotofestiwal) i Joanna Kinowska (Służewski Dom Kultury) wyłoniło jednocześnie 7 projektów do finału konkursu na Makietę PDF spośród 34 zgłoszonych. Wyróżnienia zostały przyznane Joannie Szproch za Alltagsfantasie” oraz Bartowi Krężołkowi za projekt Cisza zostanie po rajskich ogrodach” – za projekty przemyślane, spójne, za wyczucie formy książkowej i odpowiedni dobór środków. 

Nagrodę główną otrzymuje makieta książki “e.” Katarzyny Heczko Bodory – za wyjątkową narrację, świetnie dobrane i minimalistyczne środki, za to wreszcie, że wszyscy jurorzy od razu chcieliby widzieć tę publikację wydaną i móc zatopić się w jej lekturze. 

Pełny spis publikacji i ich autorów na http://fotopublikacja.pl/
Partnerzy konkursu: Fotopolis.pl, Digital Camera Polska, 19 Rzek, Miejsce Fotografii
Organizatorzy konkursu: Księgarnia Artystyczna BookOff, Fotofestiwal w Łodzi oraz Służewski Dom Kultury

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ