15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
05.4

Ogłosiliśmy program Fotofestiwalu 2022!

Tegoroczny Fotofestiwal poruszy temat WSPÓLNOT, który niespodziewanie stał się nam bliższy w obliczu ostatnich wydarzeń w Europie. I w wyniku właśnie tych wydarzeń postanowiliśmy nasz program zaktualizować i zaprosić do współpracy festiwale z Białorusi i Ukrainy. Na swoisty trójfestiwal zaprosimy Was między 9 a 26 czerwca do Łodzi, a dzisiaj ogłaszamy część naszego programu.

Kiedy zaczynaliśmy pracę nad programem, słowo WSPÓLNOTA – wybrane na temat edycji – miało inny ładunek emocjonalny niż dziś. A zatem program zaktualizowaliśmy tak, aby uwzględnić współczesną sytuację w Polsce i Europie. Zaprosiliśmy do Łodzi dwa festiwale, Miesiąc Fotografii w Mińsku oraz Odesa Photo Days, które nie mogły odbyć się w tym roku w Białorusi i Ukrainie. Oba zaprezentują część swojego programu w naszych centrach festiwalowych. Z inicjatywy Fotofestiwalu powstaje także film o sytuacji na granicy ukraińskiej realizowany przez palestyńskiego reżysera Mohameda Almughanni oraz film o uchodźcach w Polsce autorstwa syryjskiego filmowca Ramiego Shai. Zapewne na tym programowo nie poprzestaniemy, bo chcemy wierzyć, że to właśnie „wspólnota” pozwoli nam przetrwać ten kryzys.

Jednocześnie nie zmieni się podstawowy trzon programowy zbudowany wokół hasła, które w tak zaskakujący sposób zyskało na znaczeniu. Idea wspólnoty” będzie punktem odniesienia dla kuratorów_ek, artystów_ek i aktywistów_ek oraz instytucji zaproszonych do stworzenia programu tegorocznego Fotofestiwalu. Padną pytania o to, co jest utopią, a co realną możliwością w poszukiwaniu wspólnoty idealnej? Jakich głosów brakuje w narracjach o naszych wspólnotach? 

W programie głównym m.in. prace i doświadczenia silnych kobiet pokażą, jak wspólnota może stać się formą oporu i terapią po tragicznych wydarzeniach. Rahima Gambo w nowej odsłonie multimedialnego projektu „Tatsunya” zaproponuje poetycką, nawiązującą do baśni opowieść o uczennicach z północno-wschodniej Nigerii, pokonujących traumę przez działania edukacyjne. Z projektem korespondować będą stworzone specjalnie na Fotofestiwal prace Denae Howard o czarnoskórej społeczności Nowego Jorku. Natomiast projekt „Kobiety ziemi” autorstwa Mahé Elipe pokaże, jak doświadczanie przemocy domowej i opresji ekonomicznej stały się dla pięciu kobiet punktem startowym do stworzenia zupełnie nowej społeczności na przedmieściach Mexico City. Kobiecą perspektywę w polskiej fotografii lat 70., 80 i 90. XX wieku przybliży wystawa Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” w Muzeum Miasta Łodzi.

Rozszerzone pojęcie wspólnoty, opartej na relacjach ludzi, innych zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów zaproponują artyści biorący udział w wystawie grupowej Wolność_Równość_Bioróżnorodność!”. Francesca Todde opowie o międzygatunkowej współpracy na przykładzie działalności Tristana, edukatora ptaków rozwijającego autorski sposób komunikacji ze zwierzętami. Projekty Daniela Szalaia i Marty Bogdańskiej zwrócą z kolei uwagę na zaprzęganie zwierzęcych zdolności do stricte ludzkich celów: hodowlę genetycznie zmodyfikowanych kur potrzebnych do produkcji szczepionek czy udział szpiegujących wiewiórek, gołębi fotografów i nuklearnych jaszczurek w konfliktach zbrojnych i innych działaniach militarnych.

Artyści zaproszeni do wystawy Radosna śmierć obrazów” przyjrzą się fenomenowi tymczasowych społeczności zbudowanych wokół procesu tworzenia i doświadczania obrazów, a artystki i artyści biorący udział w wystawie Migracje” (Archiwum Protestów Publicznych, Karolina Gembara, Yulia Krivich, Marta Romakiv i Pamela Bożek) przekonują, że działania artystyczne mają realną moc wpływania na życie jednostek. Wystawy grupowe związane z hasłem festiwalu zaprezentują też Szkoła Filmowa, Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych.

Fotofestiwal 2022 to oczywiście też Program Otwarty, czyli najciekawsze projekty fotograficzne, wybrane spośród niemal tysiąca nadesłanych na tegoroczny konkurs przez artystów z 40 krajów. W tej części zobaczymy projekty Mathiasa de Lattre, Balázsa Turósa, Santanu Dey,  Mateusza Kowalika i wielokrotnie nagradzany projekt Cemre Yeşil Gönenli „Hayal & Hakikat: Podręcznik Przebaczania i Podręcznik Karania”. Pełna prezentacja projektów na naszej www już niedługo.

Sam Fotofestiwal od kilku lat działa w demokratycznej, horyzontalnej strukturze i tegorocznym programem chcemy wyrazić swoje przekonanie, że to właśnie wspólnoty uratują nas od anachronicznego, patriarchalnego modelu świata. Dlatego po raz dwudziesty pierwszy zapraszamy na wydarzenie, które ma być miejscem spotkań, dialogu i nowych, budujących doświadczeń.

fot. Wojtek Radwański / Archiwum Protestów Publicznych

CZYTAJ TAKŻE