15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
06.6

Festiwalowa rozgrzewka!

Wiemy, że nie możecie doczekać się otwarcia festiwalu i przebieracie niecierpliwie nogami na myśl o wernisażach. Spokojnie. Na ratunek przychodzą Wam galerie partnerskie z Programu Miasto, które już w tym tygodniu zapraszają na otwarcie fotograficznych wystaw. Festiwalową rozgrzewkę czas zacząć!

DO ZOBACZENIA JUŻ… TERAZ

Fotofestiwal to również kilkadziesiąt wystaw towarzyszących z Programu Miasto. Pierwszą z nich możecie oglądać od ponad miesiąca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Warto poświęcić jej trochę czasu jeszcze przed festiwalową gonitwą, bo to dotychczas największa przekrojowa prezentacja prac Bownika pt. Podszerstek”. Zobaczycie takie serie jak „Gamers” o nastoletnich graczach e-sportowych, jeden z najbardziej rozpoznawanych projektów „Disassembly”, w którym artysta demontował i montował egzotyczne kwiaty, oraz abstrakcyjne „Kolory straconego czasu” i prace najnowsze powstałe w 2021 roku z myślą o wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa: „Strzępki”, „Komnata”, „Sufit” oraz fotografie ubrań z muzealnej kolekcji w ramach cyklu „Rewers”. Wystawa eksponuje to, co kryje się „pod podszewką” rzeczywistości: świata mody i blichtru, świata młodości i wolności, świata ubioru i historii. Cały Bownik.

Odwiedzać możecie też już wystawy Dagmary Bugaj, Anity Osuch i Marka Domańskiego w Galerii Chimera, a także „Spaw” oraz „The Room” w Fundacji Działania. W sobotę wyjątkową wystawę „Barszcz ukraiński i żurek, czyli wspólnota od kuchni” otworzyła Galeria Wschodnia. To zbiór dokumentacji z wydarzeń towarzysko-kulinarnych w galerii i podróż przez historię działań łódzkiego środowiska artystycznego w latach ’80 i ‘90. Uzupełni ją spacer po miejscach, które miały wpływ na tę historię, z udziałem osób ją tworzących (12.06 o 13:00, start: Galeria Wschodnia).

WTOREK

We wtorek start festiwalowej rozgrzeweczki: o 17:00 otwarcie wystawy prac studentów Pracowni Działań Fotograficznych „Części wspólne” w Galerii ASP na Piotrkowskiej 68 oraz… pierwszy festiwalowy finisaż: wystawy „re_vival’22”, Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Ośrodku Propagandy Sztuki, Sienkiewicza 44. 

ŚRODA

Porządne kardio zapewni środa i aż cztery otwarcia – w tym wystaw dotyczących tegorocznego hasła festiwalu: WSPÓLNOTA. O 15:00 w Galerii BiblioArt zobaczymy efekty nietypowego spotkania artystycznego: studentów Szkoły Filmowej i Politechniki Łódzkiej z Instytutu Architektury i Urbanistyki. Zaprezentują oni projekty fotograficzne „Nie jestem sam” oraz „Tożsamość miasta jako rama wspólnoty”. O 17:00 Nasza Galeria na Piotrkowskiej 17 zaprezentuje kolejną niecodzienną kolaborację. „Własnymi Oczami” to prace dwudziestu pięciu młodych ludzi z dysfunkcją widzenia. Tematem artystów_ek stały się ich miasta rodzinne: Stuttgart, Łódź i Strasburg. O 18:00, na ul. Piotrkowskiej 112/114 poszukiwania wspólnot wyjdą poza antropocentryczną perspektywę. W centrum najnowszej wystawy Frakcji – międzypokoleniowej grupy łódzkich artystek – stanie alfabet (nie)ludzkiej wspólnoty: dom, światło, monstera, kalejdoskop, but, królik, odbijający się w wielu mediach: video, performance, instalacji, fotografii, czy malarstwie. Maraton zakończymy wernisażem wystawy Konrada Kuzyszyna „Wywoływanie/Wołanie” w Galerii Olimpus i wystawa „Wojenny Feed”. W Galerii Szklarnia w Szkole Filmowej zobaczymy cykl prac problematyzujących zjawisko obecności w social mediach trwającej wojny w Ukrainie. Projekt jest efektem pracy studentek i studentów czwartego roku fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej w ramach działań pracowni współprowadzonej przez Witka Orskiego i Krzysztofa Pijarskiego.

CZWARTEK

Przedfestiwalowy trening zakończymy tuż przed samym otwarciem. O 16:00 Dom Literatury pokaże poruszające, średnioformatowe fotografie Soni Handelman-Meyer. To jedna z fotografek nowojorskiej Foto Ligii – stowarzyszenia, które wpisało się do historii amerykańskiej fotografii, dzięki swojemu szczeremu i empatycznemu portretowi ludzi biednych, pominiętych, postrzeganych wówczas stereotypowo lub po prostu zwyczajnych mieszczan na nowojorskich ulicach i podwórkach. O 17:00 na Księżym Młynie otwarcie efektu współpracy uczelni artystycznych z całej Polski – „zbiór nieskończony. Przegląd Uczelni Artystycznych”. Nawiązując do historii Międzynarodowego Przeglądu Szkół, organizowanego przez Fotofestiwal w latach 2003-2011 łódzkie ASP zaprosiło po raz kolejny do współpracy inne jednostki uczelniane, aby stworzyć platformę wymiany osiągnięć i efektów pracy studentów oraz pedagogów szkół związanych z fotografią w Polsce i za granicą. 

Aż w końcu na 19:00 biegniemy do Art_Inkubatora na otwarcie Fotofestiwalu! Oglądamy cztery wystawy z Programu Wspólnota, sześć z Programu Otwartego, poznajemy zwycięzców Konkursu na Fotograficzną Publikację roku 2022 i Makietę PDF, słuchamy niesamowitego koncertu ukraińskiego, neofolkowego zespołu YAGODY, tańczymy przy rytmach DJ Finger Trips.

W piątek festiwalowej gimnastyki ciąg dalszy. Tym razem – do rana 😉

CZYTAJ TAKŻE