WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
06.6

Festiwalowa rozgrzewka!

Wiemy, że nie możecie doczekać się otwarcia festiwalu i przebieracie niecierpliwie nogami na myśl o wernisażach. Spokojnie. Na ratunek przychodzą Wam galerie partnerskie z Programu Miasto, które już w tym tygodniu zapraszają na otwarcie fotograficznych wystaw. Festiwalową rozgrzewkę czas zacząć!

DO ZOBACZENIA JUŻ… TERAZ

Fotofestiwal to również kilkadziesiąt wystaw towarzyszących z Programu Miasto. Pierwszą z nich możecie oglądać od ponad miesiąca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Warto poświęcić jej trochę czasu jeszcze przed festiwalową gonitwą, bo to dotychczas największa przekrojowa prezentacja prac Bownika pt. Podszerstek”. Zobaczycie takie serie jak „Gamers” o nastoletnich graczach e-sportowych, jeden z najbardziej rozpoznawanych projektów „Disassembly”, w którym artysta demontował i montował egzotyczne kwiaty, oraz abstrakcyjne „Kolory straconego czasu” i prace najnowsze powstałe w 2021 roku z myślą o wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa: „Strzępki”, „Komnata”, „Sufit” oraz fotografie ubrań z muzealnej kolekcji w ramach cyklu „Rewers”. Wystawa eksponuje to, co kryje się „pod podszewką” rzeczywistości: świata mody i blichtru, świata młodości i wolności, świata ubioru i historii. Cały Bownik.

Odwiedzać możecie też już wystawy Dagmary Bugaj, Anity Osuch i Marka Domańskiego w Galerii Chimera, a także „Spaw” oraz „The Room” w Fundacji Działania. W sobotę wyjątkową wystawę „Barszcz ukraiński i żurek, czyli wspólnota od kuchni” otworzyła Galeria Wschodnia. To zbiór dokumentacji z wydarzeń towarzysko-kulinarnych w galerii i podróż przez historię działań łódzkiego środowiska artystycznego w latach ’80 i ‘90. Uzupełni ją spacer po miejscach, które miały wpływ na tę historię, z udziałem osób ją tworzących (12.06 o 13:00, start: Galeria Wschodnia).

WTOREK

We wtorek start festiwalowej rozgrzeweczki: o 17:00 otwarcie wystawy prac studentów Pracowni Działań Fotograficznych „Części wspólne” w Galerii ASP na Piotrkowskiej 68 oraz… pierwszy festiwalowy finisaż: wystawy „re_vival’22”, Ewy Bloom Kwiatkowskiej w Ośrodku Propagandy Sztuki, Sienkiewicza 44. 

ŚRODA

Porządne kardio zapewni środa i aż cztery otwarcia – w tym wystaw dotyczących tegorocznego hasła festiwalu: WSPÓLNOTA. O 15:00 w Galerii BiblioArt zobaczymy efekty nietypowego spotkania artystycznego: studentów Szkoły Filmowej i Politechniki Łódzkiej z Instytutu Architektury i Urbanistyki. Zaprezentują oni projekty fotograficzne „Nie jestem sam” oraz „Tożsamość miasta jako rama wspólnoty”. O 17:00 Nasza Galeria na Piotrkowskiej 17 zaprezentuje kolejną niecodzienną kolaborację. „Własnymi Oczami” to prace dwudziestu pięciu młodych ludzi z dysfunkcją widzenia. Tematem artystów_ek stały się ich miasta rodzinne: Stuttgart, Łódź i Strasburg. O 18:00, na ul. Piotrkowskiej 112/114 poszukiwania wspólnot wyjdą poza antropocentryczną perspektywę. W centrum najnowszej wystawy Frakcji – międzypokoleniowej grupy łódzkich artystek – stanie alfabet (nie)ludzkiej wspólnoty: dom, światło, monstera, kalejdoskop, but, królik, odbijający się w wielu mediach: video, performance, instalacji, fotografii, czy malarstwie. Maraton zakończymy wernisażem wystawy Konrada Kuzyszyna „Wywoływanie/Wołanie” w Galerii Olimpus i wystawa „Wojenny Feed”. W Galerii Szklarnia w Szkole Filmowej zobaczymy cykl prac problematyzujących zjawisko obecności w social mediach trwającej wojny w Ukrainie. Projekt jest efektem pracy studentek i studentów czwartego roku fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej w ramach działań pracowni współprowadzonej przez Witka Orskiego i Krzysztofa Pijarskiego.

CZWARTEK

Przedfestiwalowy trening zakończymy tuż przed samym otwarciem. O 16:00 Dom Literatury pokaże poruszające, średnioformatowe fotografie Soni Handelman-Meyer. To jedna z fotografek nowojorskiej Foto Ligii – stowarzyszenia, które wpisało się do historii amerykańskiej fotografii, dzięki swojemu szczeremu i empatycznemu portretowi ludzi biednych, pominiętych, postrzeganych wówczas stereotypowo lub po prostu zwyczajnych mieszczan na nowojorskich ulicach i podwórkach. O 17:00 na Księżym Młynie otwarcie efektu współpracy uczelni artystycznych z całej Polski – „zbiór nieskończony. Przegląd Uczelni Artystycznych”. Nawiązując do historii Międzynarodowego Przeglądu Szkół, organizowanego przez Fotofestiwal w latach 2003-2011 łódzkie ASP zaprosiło po raz kolejny do współpracy inne jednostki uczelniane, aby stworzyć platformę wymiany osiągnięć i efektów pracy studentów oraz pedagogów szkół związanych z fotografią w Polsce i za granicą. 

Aż w końcu na 19:00 biegniemy do Art_Inkubatora na otwarcie Fotofestiwalu! Oglądamy cztery wystawy z Programu Wspólnota, sześć z Programu Otwartego, poznajemy zwycięzców Konkursu na Fotograficzną Publikację roku 2022 i Makietę PDF, słuchamy niesamowitego koncertu ukraińskiego, neofolkowego zespołu YAGODY, tańczymy przy rytmach DJ Finger Trips.

W piątek festiwalowej gimnastyki ciąg dalszy. Tym razem – do rana 😉

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ