WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023! WYSTARTOWAŁ OPEN CALL 2023!
13.6

Drugi tydzień Fotofestiwalu!

Za nami weekend otwarcia festiwalu. Przed nami oczywiście kolejne wernisaże, oprowadzania kuratorskie i… układanie autorskich puzzli, impreza taneczna z kuratorami, koordynatorami i producentkami za DJką oraz nicnierobienie. Fotofestiwal trwa.

Na lekkie przejście z festiwalowego weekendu do rzeczywistości tygodnia drugiego proponujemy obejrzenie fotorelacji: TUTAJ. Kto już gotów na kolejne wrażenia, niech szykuje kalendarz, bo jakoś tak wyszło, że wciąż będzie się działo.

We wtorek zapraszamy na wernisaże z Programu Miasto do Wozowni 11 i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W środę spędzimy trochę czasu w Muzeum Książki Artystycznej. Tam od 20:00 przyjmowane będą Wasze przedmioty. Artystka Joanna Dyba zachęca do przynoszenia tych rzeczy, których przez lata, z jakiś, często niezrozumiałych powodów nie możecie się pozbyć. Zostaną one zeskanowane, oddane wiernym właścicielom, a następnie ich cyfrowa reprezentacja zostanie wystawiona w przestrzeni ogrodowej altanki. Zgłaszajcie się do udziału w akcji na mundanecollectibles@fotofestiwal.com. O 22:00 kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie Radosna śmierć obrazów” – pokaz filmowy “fatto di sottile sfumatura di rumore [stworzony z najcichszego odcienia głośności]” João Ferro Martinsa. 

Fotofestiwal zaprasza także w długi weekend Bożego Ciała. W centrum festiwalowym oglądanie wystaw i rozmyślania o wspólnotach będzie można przetykać partią gry w badmintona czy ping-ponga. Wieczorem w partnerstwie z Polówką i Fuzją odbędzie się pokaz jednego z głośniejszych horrorów ostatnich lat: „Midsommar” w reżyserii Ari Astera. To gatunkowe ujęcie na temat festiwalu i jego mroczniejszego oblicza: wspólnoty przeradzającej się w niebezpieczny kult. Dodatkowych wrażeń dostarczy sama lokalizacja pokazu: stara kotłownia w inwestycji Fuzja. 

W sobotę zachęcamy do obejrzenia wystaw z Programu Głównego z ich kuratorami, a następnie zatańczenie do DJ setów tych samych osób, które tak pięknie opowiedziały Wam o swojej pracy. DISKO ZAKVAS to kolektyw muzyczny powołany do życia w trakcie montaży zeszłorocznych wystaw. Wyjątkowy kolektyw DJski, złożony z kuratorów, producentów i specjalistów wszelkiej maści ds. wydarzeń kulturalnych. Ich wejście za DJkę było tylko kwestią czasu, a jak już weszli, to nie potrafią wyjść. Jak na wiek 30+ i reprezentantów swojej bańki poznawczej przystało ciągnie ich w stronę muzyki world, 80’sów i zachowawczego techno. Charakteryzują ich kolorowe stroje i to, że wciąż odkrywają nowe funkcje przycisków na stole DJskim. To czyni ich imprezy jeszcze bardziej nieprzewidywalne, a muzyka niesie nas do rana... Zagrają 18.06 w Niebostanie. 

Dla fanów mniej dynamicznych rozrywek polecamy Muzeum Książki Artystycznej, gdzie między 12 a 16:00 będzie można… układać autorskie puzzle razem z artystką Basią Budniak, inicjatorką akcji “I’m not a robot / Dlaczego obrazkowa CAPTCHA powoduje, że czuję się podle?”.

Mamy też coś dla entuzjastów absolutnego nic nie robienia! Galeria Czynna w przewrotny sposób zinterpretowała hasło festiwalu: „czasami wspólnota, solidarność i wsparcie polegają na tym, by samemu wycofać się z czynu i umożliwić go innym”. Dlatego zapraszają do pustej przestrzeni na zwykłe spotkanie, a budżet niezrealizowane wystawy przekażą ogłoszonej tego dnia ukraińskiej artystce.

O 19:00 doświadczenie wciąż dość statyczne, ale mocno pobudzające krążenie krwi. Wracamy do nieco podupadłej już konwencji dyskusyjnego klubu filmowego, a to za sprawą filmu, o którym nie da się nie rozmawiać. Ostatni rycerze prawej strony” to ważny i odważny film Michała Edelmana o łódzkim oddziale ONR – ich działania pokazane są z perspektywy członków stowarzyszenia, które poznajemy z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. Na pokaz etiud studenckich Szkoły Filmowej w Łodzi zobaczymy także dokument Oddech” Darii Kasperek.

A następnie… kolejny tydzień festiwalu! Do zobaczenia.

___________________________

16.06 / CZWARTEK, GODZINY OTWARCIA:

11:00 – 20:00 ART_INKUBATOR, Tymienieckiego 3
11:00 – 20:00 OFF PIOTRKOWSKA, Piotrkowska 138/140
11:00 – 20:00 MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ, Tymienieckiego 24
12:00 – 17:00 MUZEUM MIASTA ŁODZI, Ogrodowa 15

fot. Łukasz Szeląg

CZYTAJ TAKŻE

ZAPISZ SIĘ