15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date! 15-25.06.2023 Fotofestiwal 2023 - save the date!
13.6

Drugi tydzień Fotofestiwalu!

Za nami weekend otwarcia festiwalu. Przed nami oczywiście kolejne wernisaże, oprowadzania kuratorskie i… układanie autorskich puzzli, impreza taneczna z kuratorami, koordynatorami i producentkami za DJką oraz nicnierobienie. Fotofestiwal trwa.

Na lekkie przejście z festiwalowego weekendu do rzeczywistości tygodnia drugiego proponujemy obejrzenie fotorelacji: TUTAJ. Kto już gotów na kolejne wrażenia, niech szykuje kalendarz, bo jakoś tak wyszło, że wciąż będzie się działo.

We wtorek zapraszamy na wernisaże z Programu Miasto do Wozowni 11 i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W środę spędzimy trochę czasu w Muzeum Książki Artystycznej. Tam od 20:00 przyjmowane będą Wasze przedmioty. Artystka Joanna Dyba zachęca do przynoszenia tych rzeczy, których przez lata, z jakiś, często niezrozumiałych powodów nie możecie się pozbyć. Zostaną one zeskanowane, oddane wiernym właścicielom, a następnie ich cyfrowa reprezentacja zostanie wystawiona w przestrzeni ogrodowej altanki. Zgłaszajcie się do udziału w akcji na mundanecollectibles@fotofestiwal.com. O 22:00 kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie Radosna śmierć obrazów” – pokaz filmowy “fatto di sottile sfumatura di rumore [stworzony z najcichszego odcienia głośności]” João Ferro Martinsa. 

Fotofestiwal zaprasza także w długi weekend Bożego Ciała. W centrum festiwalowym oglądanie wystaw i rozmyślania o wspólnotach będzie można przetykać partią gry w badmintona czy ping-ponga. Wieczorem w partnerstwie z Polówką i Fuzją odbędzie się pokaz jednego z głośniejszych horrorów ostatnich lat: „Midsommar” w reżyserii Ari Astera. To gatunkowe ujęcie na temat festiwalu i jego mroczniejszego oblicza: wspólnoty przeradzającej się w niebezpieczny kult. Dodatkowych wrażeń dostarczy sama lokalizacja pokazu: stara kotłownia w inwestycji Fuzja. 

W sobotę zachęcamy do obejrzenia wystaw z Programu Głównego z ich kuratorami, a następnie zatańczenie do DJ setów tych samych osób, które tak pięknie opowiedziały Wam o swojej pracy. DISKO ZAKVAS to kolektyw muzyczny powołany do życia w trakcie montaży zeszłorocznych wystaw. Wyjątkowy kolektyw DJski, złożony z kuratorów, producentów i specjalistów wszelkiej maści ds. wydarzeń kulturalnych. Ich wejście za DJkę było tylko kwestią czasu, a jak już weszli, to nie potrafią wyjść. Jak na wiek 30+ i reprezentantów swojej bańki poznawczej przystało ciągnie ich w stronę muzyki world, 80’sów i zachowawczego techno. Charakteryzują ich kolorowe stroje i to, że wciąż odkrywają nowe funkcje przycisków na stole DJskim. To czyni ich imprezy jeszcze bardziej nieprzewidywalne, a muzyka niesie nas do rana... Zagrają 18.06 w Niebostanie. 

Dla fanów mniej dynamicznych rozrywek polecamy Muzeum Książki Artystycznej, gdzie między 12 a 16:00 będzie można… układać autorskie puzzle razem z artystką Basią Budniak, inicjatorką akcji “I’m not a robot / Dlaczego obrazkowa CAPTCHA powoduje, że czuję się podle?”.

Mamy też coś dla entuzjastów absolutnego nic nie robienia! Galeria Czynna w przewrotny sposób zinterpretowała hasło festiwalu: „czasami wspólnota, solidarność i wsparcie polegają na tym, by samemu wycofać się z czynu i umożliwić go innym”. Dlatego zapraszają do pustej przestrzeni na zwykłe spotkanie, a budżet niezrealizowane wystawy przekażą ogłoszonej tego dnia ukraińskiej artystce.

O 19:00 doświadczenie wciąż dość statyczne, ale mocno pobudzające krążenie krwi. Wracamy do nieco podupadłej już konwencji dyskusyjnego klubu filmowego, a to za sprawą filmu, o którym nie da się nie rozmawiać. Ostatni rycerze prawej strony” to ważny i odważny film Michała Edelmana o łódzkim oddziale ONR – ich działania pokazane są z perspektywy członków stowarzyszenia, które poznajemy z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. Na pokaz etiud studenckich Szkoły Filmowej w Łodzi zobaczymy także dokument Oddech” Darii Kasperek.

A następnie… kolejny tydzień festiwalu! Do zobaczenia.

___________________________

16.06 / CZWARTEK, GODZINY OTWARCIA:

11:00 – 20:00 ART_INKUBATOR, Tymienieckiego 3
11:00 – 20:00 OFF PIOTRKOWSKA, Piotrkowska 138/140
11:00 – 20:00 MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ, Tymienieckiego 24
12:00 – 17:00 MUZEUM MIASTA ŁODZI, Ogrodowa 15

fot. Łukasz Szeląg

CZYTAJ TAKŻE