Urszula Tarasiewicz, Ogrodowa

Projekt Ogrodowa/Garden Street to alegoryczna opowieść o świecie i jego przemijalności, budowaniu domu i nieuniknionych zmianach w jego funkcjonowaniu.

W poszukiwaniu lokalnych tematów, poruszył mnie moment w historii mojego miasta, kiedy to zapadła decyzja wysiedlenia mieszkańców z robotniczych famuł na ul. Ogrodowej. Miejsce to jest dla mnie symbolicznym sercem miasta, kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego to początki przemysłowej Łodzi, rozwoju, zmian. Ten skrawek miasta nadal silnie oddziałuje na cały miejski organizm egzystując teraz jako Manufaktura i wpływa na okolicznych mieszkańców.

Izrael Poznański (1833-1900) to jedna z ikon Łodzi. Jego monumentalna fabryka zlokalizowana po drugiej stronie ulicy Ogrodowej róg Zachodniej , wraz z kompleksem domów robotniczych, stanowiła prawdziwe miasto w mieście. W swoim szczytowym okresie mieszkało tu i pracowało łącznie blisko 7000 ludzi. Wraz z końcem imperium Poznańskiego, rozpoczęła się powolna agonia famuł i ich mieszkańców. Jej zwieńczeniem było postawienie w stan likwidacji zakładów Poltex w 1991 roku. Famuły stały się ziemią niczyją, a ich mieszkańcy pozostawieni sami sobie.

Projekt Mia100 kamienic w Łodzi, dzięki któremu rozpoczęto w 2014 roku gruntowny remont osiedla fabrycznego Poznańskiego, poprzedził długi proces przeprowadzki wszystkich mieszkańców. Właśnie w tym czasie zaczęłam dokumentować puste mieszkania. Pokoje famuł ogłuszają swą bezwzględnością, chłodem, wyraźnie nieobecnymi mieszkańcami.

Urszula Tarasiewicz (ur. 1975r.) – studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na kierunku fotografia. Fotografie z cyklu „Nowe Legendy Miejskie” można oglądać w kolekcji hotelu andel’s w Łodzi, /kurator Lucyna Sosnowska/. Zostały one nagrodzone w kategorii Portret w konkursie Curator’s magazynu Photo District News (2010), otrzymały również New Talent Award niemieckiego FotoMagazine (2012), wygrały konkurs norweskiego magazynu Fotografii na publikację i wystawę Interfoto 17#Debutantutstilling w Oslo (2012). Były prezentowane m. in. w Milk Gallery New York (2010) .
Inne serie zdjęć Urszuli Tarasiewicz można było zobaczyć m.in. na grupowej wystawie „Critical Mass” w USA (2012); serię „The future is so bright”, wykonaną w Norwegii podczas stypendium na Halsnøy Kloster prezentowano na wystawie grupowej w Norwegii (2013) oraz na wystawie “Ja to ktoś inny” w Warszawie /kurator Klima Boheńska, 2015/. Zdjęcia Tarasiewicz pojawiły się gościnnie w Wiedniu na grupowej wystawie „Call me on Sunday” kuratorowanej przez Ursulę Marię Probst w Galerii Krinzinger (2014), w Jam Factory w Oxfordzie (2014), na wystawie „Face to Face” w Stuttgartcie (2014), Bunkier Sztuki “Kasa z widokiem” /kurator Lidia Krawczyk

 Otwarcie wystawy: 15.06, 20:00
Miejsce: ul. Tymienieckiego 24, Muzeum Książki Artystycznej
Godziny otwarcia: 15.06-26.06, 11.00 - 18.00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016