Pokoje

„Wydaje mi się, że sztuka to nic innego jak magiczna transcendencja obiektu, jego projekcja w inny wymiar, jego wyzwolenie poprzez magiczną realizację i kreatywność. Ten wymiar jest trudny do sprecyzowania. Jednakże jego intuicyjne doświadczenie prowokuje to, co nazywamy estetycznym dreszczem, który jest tak naprawdę niczym innym jak magiczną radością z triumfalnego zrzucenia żelaznej opaski”. Mircea Eliade

W 2014 roku grupa fizyków z Austriackiej Akademii Nauk przeprowadziła eksperyment polegający na wykonaniu kwantowej fotografii. Matryca aparatu nie rejestrowała światła, które miało bezpośrednią styczność z obiektem, lecz fotony znajdujące się w znacznej odległości od niego. Obiektem, który sfotografowali była wycięta w kartonie sylwetka kota, nawiązując w ten sposób do eksperymentu myślowego Edwina Schrödingera, który ilustrował paradoks fizyki kwantowej.

Wychodząc od tego naukowego fenomenu wystawa „Pokoje” skupia się na potencjale sztuki do przywoływania i rejestrowania niewidzialnych aspektów rzeczywistości.  Prezentuje prace artystów, którzy w swojej praktyce odwołują się do ukrytych znaczeń obrazów – ich symboliki, magicznych, psychologicznych i duchowych właściwości. Drugim istotnym wątkiem, który pojawia się na wystawie jest miejsce, które służy do kontaktu z nadprzyrodzonym. To przestrzeń fizyczna: mieszkanie, świątynia, ciemnia fotograficzna, wnętrze aparatu czy kasety z filmem; lub też przestrzeń symboliczna, powoływana przez artystów przez zestawianie i interpretację obrazów. Tytułowe pokoje tkwiące we wnętrzu wystawy otwierają przed nami alchemiczne i symboliczne znaczenia powstawania obrazów.

Wystawa poza refleksją nad potencjałem obrazu jest także doświadczeniem wizualnym, dźwiękowym i sensualnym, któremu można się poddać bez zagłębiania się w treść każdego z projektów. „Pokoje” są zaproszeniem do zwrócenia uwagi na to, jak obrazy umożliwiają nam rozszerzenie naszego doświadczenia poza zmysły. W tym kontekście ważne jest także przyjrzenie się medium fotografii, które niemal od momentu jego wynalezienia, wykorzystywane było w seansach spirytystycznych i do rozważań nad obecnością pierwiastka duchowego w naszym otoczeniu.

Być może już niedługo nauka poprzez rozwój technologii, jak wspomniana wcześniej fotografia kwantowa, pozwoli nam na odkrycie tego, co do tej pory było dla nas niedostępne przez ograniczenia naszych możliwości poznawczych – zmysłów i intelektu. Na razie to właśnie dzięki sztuce jesteśmy w stanie zyskać wgląd w rzeczywistość, która nie składa się jedynie z obiektów, ale jest miejscem akcji i przemian, w której nie tylko my wpływamy na rzeczy, ale rzeczy wpływają nas, są jednocześnie żywe i martwe jak słynny kot Schrödingera. Świat obrazów wymaga interpretacji, jest pełny fenomenów, ukrytych znaczeń i anomalii.

W wystawie biorą udział: Patrycja Orzechowska, Kuba Woynarowski, Alexander Gehring, Milena Soporowska oraz Carlo Van de Roer. Z gościnnym udziałem Bartłomieja Talagi i Alexa Raczyńskiego

Kurator: Franek AmmerOtwarcie: 13.06, 19:00
Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Godziny otwarcia: weekendy: 10:00-21:00, pon-pt 13:00-21:00
Oprowadzenie z udziałem artystów i kuratora: 15.06, 16:30. Art_Inkubator, budynek A, sala A22
Wydarzenia towarzyszące:
Rubedo: Magnum Opus – wykład performatywny Kuby Woynarowskiego: 30.06, 19:30, sala teatralna
The Sound of..., Bartek Talaga i Alex Raczyński, koncert w przestrzeni wystawy, 30.06, 20:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016