Klaus Pichler, To odmieni na zawsze twoje życie

Projekt o irracjonaliźmie, ezoteryce new age, pseudonauce, teoriach spiskowych i erze postprawdy.

Ezoteryka new age to zaledwie jeden z wielu zyskujących obecnie na popularności systemów wierzeń, których zwolennicy utrzymują, że dotarli do ich własnego źródła (duchowej, politycznej lub pseudonaukowej) „prawdy”. Ezoteryczna wiedza tajemna powoli przedziera się do świadomości zbiorowej mainstreamu mimo jej oderwania od rzeczywistości i wątpliwej logiki, sprowadza się do dochodowego modelu biznesowego oscylującego między obietnicą zbawienia a strategią marketingową żerującą na ludzkiej naiwności i desperacji.

Klaus Pichler zapragnął dowiedzieć się czegoś więcej. W przeciągu dwóch lat przeniknął więc całkowicie do społeczności wyznawców ezoteryki: udawał fanatyka, uczestniczył w dyskusjach na forach internetowych, jeździł na targi i konwencje, zagłębiał się w najważniejsze teorie, zamawiał produkty i korzystał ze specjalnych usług. Jako osoba wtajemniczona, Pichler zyskał szerszy dostęp i perspektywę na irracjonalny świat ezoteryki wypełniony uzdrawianiem na odległość, aurą w sprayu i esencją z jednorożca. W międzyczasie doświadczył mieszanki łatwowierności, zdrady i krętactwa.

W rezultacie powstał cykl „To na zawsze zmieni twoje życie”, na który składają się zdjęcia przedmiotów, reinterpretacje obrazów pozyskanych na forach internetowych oraz wizualizacje teorii ezoteryki. Chociaż niektóre nazwy zostały celowo zmienione, wszystkie produkty i cytaty są autentyczne. Przynajmniej sam projekt i artysta pozostają blisko prawdy.


Klaus Pichler (ur. 1977) fotograf, absolwent studiów w zakresie architektury krajobrazu. Od 2005 roku realizuje niezależne projekty fotograficzne na wiele różnych tematów. Jego prace, inspirowane często niezauważalnymi aspektami życia codziennego, prezentowane były dotychczas na licznych wystawach i w wielu publikacjach. Mieszka i pracuje w Wiedniu.Otwarcie: 19:00, 13.06.2019
Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Oprowadzanie z udziałem artysty: 25.06 (sb), 13:00, Art_Inkubator, start: sala teatralna


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016