Henrik Spohler, Hipoteza

Henrik Spohler

Na chilijskiej pustyni Atakama, astronomowie obserwują nocą krańce wszechświata. Klimatolodzy z Kopenhagi prowadzą tymczasem badania nad składem powietrza sprzed tysiąca lat zamkniętego pod pokrywą arktycznego lodowca. W sercu włoskiego pasma górskiego, fizycy wypatrują nieuchwytnego ludzkim okiem światła. 

Zakres badań podstawowych umyka nieraz naszej wyobraźni. Dążenia naukowców ku zdobyciu nowej wiedzy tworzą jednak podwaliny przyszłościowego postępu. To właśnie odkrycia w dziedzinie nauk przyrodniczych przyczyniły się do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa i industrializacji w epoce oświecenia. W dzisiejszych czasach badania podstawowe działają na zasadzie perpetuum mobile, a pozyskana wiedza napędza nieustannie mechanizm innowacji i opracowywania konkretnych rozwiązań praktycznych. Koniec końców wdrażane są technologie takie jak Internet, które wiążą się z całkowitą reorganizacją systemu społecznego.

Projekt fotograficzny „Hipoteza” odnosi się do postrzegania zjawisk materialnych i niematerialnych w świecie nauki oraz relacji istnień ludzkich do czasu, przestrzeni i materii. Sekcja zatytułowana „Czas” obrazuje czas genealogiczny, czyli jednostkę miary określającą początek wszechświata. „Przestrzeń” przedstawia m.in. satelity i obserwatoria spoglądające w głąb przestrzeni kosmicznej. Na zdjęciach z cyklu „Materia” uchwycone zostały najdrobniejsze elementy przyrody. Natomiast „Życie” porusza tematykę badań nad organizmem ludzkim, zwierzęcym i roślinnym. Wzajemnie się uzupełniające fotografie przypisane do czterech oddzielnych sekcji tworzą swój własny odrębny wszechświat – wizualne meta-laboratorium istniejące poza światem realnym i jasno określonymi zasadami, które za cel stawia sobie tylko i wyłącznie ukazanie nowej perspektywy na dzień jutrzejszy.


Henrik Spohler (ur. 1965) – absolwent Uniwersytecie Sztuki Folkwang w Essen (Folkwang Universität der Künste), fotograf freelancer od 1992 roku. Jego wyróżnione licznymi nagrodami prace znajdują się zarówno w publicznych, jak i prywatnych kolekcjach sztuki. Wykładowca fotografii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Berlinie (University of Applied Sciences). Mieszka z rodziną w Hamburgu.Otwarcie wystawy: 13.06.2019
Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Godziny otwarcia:  weekendy i Boże Ciało: 10:00-21:00, pon-pt 13:00-21:00
Oprowadzanie z udziałem artysty: 15.06 (sb), 13:00 , Art_Inkubator, start: sala teatralna
Wydarzenie towarzyszące: pokaz filmu „Photon", reż. Norman Leto, 25.06 (wt), 19:00, Motyl UŁ, Sienkiewicza 21


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016