Późne śniadanie z książkami fotograficznymi

Igor Pisiuk

Spotkanie w niezobowiązującej atmosferze z autorami książek i wydawcami.

Nawet w największym festiwalowym zgiełku musi znaleźć się czas, aby na chwilę usiąść przy wspólnym stole, dlatego w niedzielne południe spotykamy się, aby w niezobowiązującej atmosferze porozmawiać z autorami oraz wydawcami książek fotograficznych. Zasiądą z nami:

Sem Langendijk, fotograf oraz wykładowca na Royal Academy of Arts w Hadze opowie o roli książek fotograficznych w procesie nauczania oraz najciekawszych publikacjach stworzonych przez uczniów tej prestiżowej holenderskiej uczelni. W prezentacji wezmą udział także studenci, którzy przedstawią BAOBAB, wydawany oddolnie przez uczniów magazyn służący jako medium do prezentacji ich prac, w tym świeżo wydany numer 3.

https://www.facebook.com/baobabmagazine/


Igor Pisuk
przedstawi swoją autobiograficzną relację, która związana jest z bolesnym procesem wychodzenia z uzależnienia alkoholowego, a także odkrywania nowego siebie, radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością, poszukiwania bliskości drugiego człowieka i w końcu odnalezienia miłości. Proces, przez który przechodził Pisuk, był swoistą terapią, a skierowanie obiektywu aparatu na samego siebie – substytutem alkoholu. „Fotografia pozwalała mi oddać chaos w głowie, nazwać różne uczucia i stany, przyglądać się towarzyszącej mi samotności, wyobcowaniu, miłości, różnego rodzaju lękom i nadziejom” – tłumaczy autor.

„Deceitful Reverence”
autor zdjęć: Igor Pisuk
autor tekstu: Agata Pyzik
projekt: Aneta Kowalczyk
wydawca: Blow Up Press
Listopad 2018
https://www.igorpisuk.com/

Maciej Jeziorek przedstawi swoją wyjątkową książkę „Message”. Zdjęcia do projektu powstały podczas dwóch wyjazdów do Indii – New Delhi i Bombaju. Są wizualną interpretacją pierwszego, napisanego w języku polskim, listu z Indii, autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego (1596). Fotografie powstały w 2018 roku i wraz z fragmentami listu Pawłowskiego są materią 96-stronicowej książki „Message”. Dotąd w Polsce prawdopodobnie nie powstała żadna publikacja książkowa ze zdjęciami do oglądania w tzw. swoboglądzie krzyżowym / cross-viewing. To nietypowa technika oglądania stereopar bez dodatkowych przyrządów optycznych.

„Message”
Maciej Jeziorek
Self-publishing.
Kwiecień 2019
www.maciejjeziorek.pl

Simone Sapienza (finalista Grand Prix Fotofestiwal 2019 oraz uczestnik rezydencji Futures w Łodzi w 2018 roku) zaprezentuje swoją najnowszą książkę, która przedstawia powojenny Wietnam poprzez sekwencję metaforycznych odpowiedzi na niemal hollywoodzką zawieruchę w jakiej znalazł się ten kraj. Jej przyczyną jest ciągłe zawieszenie pomiędzy formowaniem się gospodarki wolnorynkowej, a jedną partią komunistyczną, która rządzi niepodzielnie od końca wojny, co nie przynosi nadziei na powstanie demokratycznego i wolnego państwa. Pomimo tego, kraj ten zaludniony przez młodą i energiczną ludność, i prawdopodobnie stanie się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata – kolejnym azjatyckim tygrysem – wciąż pod autorytarnymi rządami, ale chętnym do jazdy na fali wolności gospodarczej.

„Charlie surfs on Lotus Flowers”
Simone Sapienza
Wydawca: AKINA
2018
www.simonesapienza.com

Katarzyna Gębarowska, jedna z autorek książki Foton opowie o niezwykłej historii Bydgoskich Zakładów Fotochemicznych „Foton”, w których większość załogi stanowiły kobiety. Budowały one powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki – Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.

„Kobiety Fotonu”
Autorki: Małgorzata Czyńska, Katarzyna Gębarowska
Wydawca: Farbiarnia
2018
www.farbiarnia.org

Prezentacje odbędą się w języku angielskim lub polskim i nie będą tłumaczone.Start: 12:00/16.06


Miejsce: Art_Inkubator, dziedziniec


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016