Sztuka znikania

Morten Barker, Hiroshima Mon Amour

Wystawa, podejmująca tematykę efemerycznych aspektów fotografii, czyni widzialnym niewidzialne, wykraczając poza konwencjonalne utrwalanie obrazu za pomocą światła.

Sztuka znikania to wystawa, podejmująca tematykę efemerycznych aspektów fotografii, czyni widzialnym niewidzialne, wykraczając poza konwencjonalne utrwalanie obrazu za pomocą światła. Punktem wyjścia dla realizacji artystów, biorących udział w wystawie, były pojęcia przemijania i ciągłych transformacji otaczającego nas krajobrazu.

Nadprodukcja obrazów i ich odbiór warunkują obecnie sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Medium fotografii staje się zatem nie tyle narzędziem służącym dokumentacji ulotnych zjawisk i wydarzeń, a raczej drogowskazem, za którym podąża spojrzenie widza. Uważna i świadoma obserwacja świata stanowi bowiem nieodłączny element działań mających na celu ochronę środowiska.

Multimedialna instalacja artystyczna, na którą składają się prace Nuno Barroso, Emanuela Cederqvista, Idy Nissen, Joshui Phillipsa, Mortena Barkera oraz Thomasa Wynne’a, zostanie zaprezentowana w ramach projektu Parallel- European Photo Based Platform.

Kurator: Bruno Humberto


Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Wystawę otworzy koncert zespołu CATARATA

Spacer kuratorski z udziałem artystów: 22.06.2018, piątek, godz. 15.30 (oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się w Art_Inkubatorze a zakończy w ogrodzie Parku Źródliska, w którym znajduje się praca Thomas Wynne’a)

Spotkania jeden na jeden z artystami: 22.06.2018, sobota, godz. 13.00 – 15.30 (aby spotkać się z artystą wystarczy przyjść do galerii w trakcie trwania wydarzenia. Punktem wyjścia dla dyskusji będzie jedna fotografia wybrana przez artystę)

Ścieżka dźwiękowa do Hiroszima, Mon Amour: 23.06.2018, godz. 20:30 (Zespół CATARATA w składzie André Tasso, João Ferro Martins oraz Bruno Humberto wystąpi ponownie tym razem tworząc ścieżkę dźwiękową do panoramicznego montażu fotograficznego Mortena Bakera)

Parallel to międzynarodowy projekt wspierający młodych fotograf.w, w który zaangażowanych jest kilkanaście instytucji kulturalnych z Europy. Kilkudziesięciu artystów i kuratorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, przez ostatni rok pracowało z festiwalami i galeriami nad wystawą. Sztuka znikania jest efektem takiej właśnie współpracy. Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych, programu Kreatywna Europa i organizowany przez Procur.arte. W najbliższym czasie planowane są kolejne odsłony programu, rezydencji dla artystów i kuratorów.Otwarcie wystawy: 21.06.2018, godz. 21.30.


Miejsce: Fabryka Sztuki, Art._Inkubator, Budynek D, Tymienieckiego 3 / dziedzieniec Art_Inkubatora / Park Źródliska II, ul. Fabryczna


Godziny otwarcia: 21.06: 19.00-22.00; 22-1.07: 11.00-20.00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015