Mateusz Kowalik, Do raju jeszcze daleko

Mateusz Kowalik

Czyste, świeże powietrze wdychane pełną piersią, hałas samochodów zastąpiony śpiewem świerszczy, ekologiczne uprawy za domem, zioła suszone nad kominkiem. Blisko natury, z dala od konsumpcji - warunki do wyciszenia totalnego.

W połowie XVIII w. w Górach Suchych na Dolnym Śląsku dr Hermann Brehmer odkrył uzdrawiającą moc lokalnego mikroklimatu. Powstało tam wtedy pierwsze w historii sanatorium dla gruźlików, które przyciągało chorych z całej Europy. Dziś czasy świetności uzdrowiska już dawno minęły, ale góry te znów zaczęły przyciągać, już nie chorych, ale całkiem zdrowych ludzi.

Czyste, świeże powietrze wdychane pełną piersią, hałas samochodów zastąpiony śpiewem świerszczy, ekologiczne uprawy za domem, zioła suszone nad kominkiem. Blisko natury, z dala od konsumpcji – warunki do wyciszenia totalnego.

Piękny krajobraz nie zwiastuje jednak automatycznie pięknego i beztroskiego życia. Do raju daleko. Podobnie jak do lekarza czy do sklepu. Trudno o pracę, nawet dorywczą. Ale ciężka praca i tak musi zostać wykonana – przy opale, koszeniu, odśnieżaniu i naprawie drogi, którą niszczą ulewy.

Są przyjaźnie z podobnymi do nas i jeszcze silniejsze dramaty. Jest też samotność, brak rówieśników dla małoletniego syna i tęsknota za bliskimi pozostawionymi w innym rejonie kraju. Kompromisów mnóstwo i koszty niemałe, wciąż jednak bliżej do tego, czego ostatecznie
szukamy.

Kurator: Krzysztof Pacholak


Mateusz Kowalik
– fotograf dokumentalny, mieszka i pracuje w Warszawie. Skupia się na projektach długoterminowych. Debiutował w 2016 r. na wrocławskim TIFF Festival projektem „Steps”. W swoich pracach, czasem opartych o własne doświadczenia, bada zjawiska i problemy współczesnego społeczeństwa. Jest absolwentem Programu Mentorskiego Sputnik Photos (2016/2017).Otwarcie wystawy: 23.06., 18:00


Miejsce: Galeria FF, II piętro, Traugutta 18


Godziny otwarcia: 24.06-07.07; sb.-nd.: 12-18; wt.-pt.: 14-18; pon.: nieczynne


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015