Huber Humka, Death Landscapes

Huber Humka

Death Landscapes są skażonymi krajobrazami zawierają bowiem w sobie idylliczność miejsca a jednocześnie noszą piętno traumy wydarzeń jakich były niemymi świadkami.

Death Landscapes są skażonymi krajobrazami zawierają bowiem w sobie idylliczność miejsca a jednocześnie noszą piętno traumy wydarzeń jakich były niemymi świadkami. W pozornie niewzruszonym pejzażu można odnaleźć rysy, pęknięcia, a nawet fizyczne blizny. Traumatyczne wydarzenia, które je pozostawiły mają różny charakter: od zbiorowych, jak bitwa wojenna nad Sommą, zagłada wsi Lidice, czy zamach terrorystyczny na wyspie Utøya po tragedie dotykające pojedyncze osoby – ofiary seryjnego mordercy. Wybrałem trzynaście takich miejsc i odwiedziłem je w datę tych wydarzeń. Czas i przestrzeń się przecięły. Być może jakaś szczególna aura miejsca determinowała wykonanie fotografii, kumulująca się siła, energia tych miejsc pozwoliły zapisać się na zdjęciu.

Zastanawiam się czy „ścieżka miłości” na wyspie Utøya nadal nią pozostaje po tym jak wsiąkała w nią krew ofiar zamachowca? Jak idylliczność rozpada się w kontekście traumy pozostawiając odarty pejzaż?

Przez pryzmat krajobrazów opowiadam historie jakie tam się wydarzyły. Chociaż dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o człowieku, ujawniająca ciemną stronę jego duszy. Zadaję sobie pytanie, czy sprzyjające przecięcie czasu i przestrzeni wydobywa ją na światło dzienne. Czy krajobrazy te zbliżyły mnie choć trochę do mrocznej prawdy o człowieku.


Hubert Humka
– artysta, fotograf, absolwent Łódzkiej Filmówki. W fotografii interesuje go zagadnienie rozszerzonego dokumentu oraz eksplorowanie w różnych kontekstach autentyczności medium fotografii. Jego prace były pokazywane w Polsce i za granicą na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Między innymi we Francji: Claude Samuel Gallery, Paryż (2017), w Lille podczas festiwalu Transphotographiques (2014), w Arles podczas festiwalu Les Rencontres d’Arles (2012, 2013); w Niemczech: Design Akademie Berlin (2016), Polnisches Institut w Duesseldorfie (2010), a także w ChinaHouse Georgetown, w Malezji; w Moskwie, Rzymie oraz w Londynie. W Polsce jego prace były pokazywane między innymi w Muzeum Współczesnym Wrocław (2018), Leica 6×7 Gallery w Warszawie, na Fotofestiwalu w Łodzi (2016), Interphoto w Białymstoku (2015), w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, w Galerii Słodownia +1 Stary Browar w Poznaniu, w Galerii B w Bielsku Białej, w Szybie Wilson w Katowicach. Jego fotografie były publikowane również w albumach i magazynach, takich jak: doc! photo magazine vol.Q2#37, An Eye for an Ear, Fotografia, Rzeczy widzialne i niewidzialne. Jest także laureatem międzynarodowych konkursów: Encontros da Imagem 2015, Braga, Portugalia; Moscow International Foto Award 2015, Rosja; Prix Voies Off: Selections 2013 The Rencontres d’Arles Off Festival, Francja; Photo Diploma Award 2013, Polska. Jego projekt Evil Man został wydany w postaci książki fotograficznej w 2015 roku, która zdobyła wiele nagród.Otwarcie wystawy: 23.06.,18:40, w sobotę 30.06 o godz. 15.00 oprowadzanie z udziałem autora po wystawie Huberta Humki "Death Landscapes" w Galerii Imaginarium


Miejsce: Łódzki Dom Kultury, Galeria Imaginarium oraz Galeria FF, Traugutta 18


Godziny otwarcia: 24.06-07.07; sb.-nd.: 12-18; wt.-pt.: 14-18; pon.: nieczynne


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015