Miia Autio Wariacje na temat bieli

Miia Autio

Wariacje na temat bieli
Variation of White

Fotografie ukazują osoby z albinizmem, które cierpią z powodu dyskryminacji – konsekwencji mitów towarzyszących ich wyglądowi. Projekt kwestionuje sposób, w jaki ludzie budują swoją rzeczywistość. Autio wykorzystuje subiektywne spojrzenie, by ukazać, jak pewne wyobrażenia i sposób przedstawiania świata skutkują powstawaniem uprzedzeń, dążeniem do dominacji i władzy. Z drugiej strony projekt wskazuje, jak odpowiednia autoprezentacja może stać się silnym atutem. Projekt zawiera krótki film dokumentalny Miss Albino, przedstawiający młode kobiety z albinizmem – ich marzenia oraz przeszkody, jakie napotykają w drodze do akceptacji i bycia traktowanym na równi z resztą ludzi.

Prezentowane w projekcie fotografie są negatywami oryginalnych kadrów. Na pierwszy rzut oka wydają się spełniać oczekiwania oglądającego co do wyglądu przedstawionych postaci, przez co łatwo zapomnieć, że mamy do czynienia z odwróceniem barw. Prawda wychodzi na jaw dopiero po dokładniejszej obserwacji. Oryginalne zdjęcie widoczne jest także, dzięki iluzji optycznej – możemy je zobaczyć, wpatrując się przez 30 sekund w czerwoną kropkę, a następnie szybko spoglądając na białą powierzchnię i szybko mrugając. Takie powidoki występują, kiedy mózg pracuje zbyt wolno, by zinterpretować informację dostarczaną przez receptory w oczach. To, co widzimy nigdy nie jest bezpośrednim odwzorowaniem rzeczywistości, lecz wynikiem synergii informacji przetwarzanej przez wzrok z informacją płynącą z umysłu. Zarówno czas, jak i dogłębna analiza mogą zmienić osobiste uprzedzenia.

Miia Autio jest fotografką, która skupia się na tematach tożsamości, obcości, a także zaangażowania odbiorców. Problemy społeczne przedstawia w taki sposób, aby widz był w stanie je zrozumieć poprzez interakcję z pracą. Urodzona w 1986 roku w Reisjärvi w Finlandii, Miia Autio uzyskała w 2015 tytuł licencjata na Uniwersytecie w Lahti na kierunku komunikacja wizualna. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach grupowych i festiwalach międzynarodowych. Autio jest laureatką nagrody Gute Aussichten – New German Photography 2016/2017. Obecnie mieszka i pracuje w Helsinkach w Finlandii.

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015