17.10.2018 Rezydecje artystyczne w Łodzi

Futures to powstała w 2018 roku Europejska Platforma Fotograficzna, która łączy instytucje, festiwale fotograficzne oraz fotografów. Celem wspólnych działań jest zwiększanie widoczności na arenie międzynarodowej wschodzących artystów oraz wymiana programowa partnerskich instytucji. Dziesięć organizacji założycielskich zrealizowało w ciągu ostatniego roku program lokalnych wydarzeń, takich jak pokazy slajdów, sesje masterclass podczas targów fotograficznych Unseen i wystawa tzw. Talentów Futures w Amsterdamie. Artystami nominowanym przez Fotofestiwal do udziału w tych wydarzeniach byli Diana Lelonek, Anna Orłowska, Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping, Paweł Jaszczuk i Łukasz Rusznica.

Kolejnym punktem na mapie działań realizowanych w ramach platformy Futures jest program rezydencji artystycznych. Fotofestiwal będzie gościł dwójkę twórców wyłonionych w drodze głosowania przez wszystkie organizacje partnerskie. Są to Nolwenn Brod (Francja) i Simone Sapienza (Włochy). Podczas miesięcznego pobytu w Łodzi fotografowie będą eksplorować miasto w poszukiwaniu tematów związanych z jego dziedzictwem kulturowym. Częściowy wgląd w ich pobyt w Łodzi będzie możliwy dzięki Instagram Takeover. Artyści w ramach rezydencji odbęda także publiczne i prywatne spotkania z lokalnymi artystami i wizyty studyjne w instytucjach takich jak Szkoła Filmowa czy Fabryka Sztuki.

Nolwenn Brod, zauroczona twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, planuje zgłębić wiedzę dotyczącą długiej tradycji artystycznej Łodzi i skupić się na nawiązaniu kontaktów z młodymi twórcami ze Szkoły Filmowej. Niewykluczone, że bohaterami jej opowieści staną się również artyści związani z ceramiką czy rzeźbą.

Simone Sapienza jest zainteresowany wieloma wątkami związanymi z historią Łodzi – miasta fabryk i przemysłu tekstylnego. Być może zaprosi nas w podróż szlakiem rzek i strumieni, które swego czasu odegrały ważną rolę w tworzeniu miasta zwanego Ziemią Obiecaną.

O ARTYSTACH:

Simone Sapienza (ur. 1990) jest fotografem dokumentalnym, niedawno ukończył Fotografię Dokumentalną (First Class with Hons) na University of South Wales – Newport. Otrzymał kilka międzynarodowych nagród przyznanych przez The British Journal of Photography, PDN, Photographic Museum of Humanity. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilku magazynach, takich jak The British Journal of Photography, Io Donna, New Republic, PDN, La Stampa, Al Jazeera, R2 – La Repubblica. Prace Simone były wystawiane na całym świecie na festiwalach, pokazach, takich jak JaipurPhoto, Fotoleggendo, BJP Breakthrough, Bitume Photofest, Pingyao Festival, Thessaloniki Photobiennale i wielu innych. Od 2015 roku jest współzałożycielem Gazebook – Sicily Photobook Festival. Simone mieszka w Palermo.

simonesapienza.com

Simone Sapienza, Charlie Surfs on Lotus Flower, published by AKINA

Simone Sapienza, Charlie Surfs on Lotus Flower, published by AKINA

Nolwenn Brod to francuska fotografka, ukończyła szkołę Gobelins. Jest reprezentowana przez Galerię VU od 2014 r. Jest członkiem Agence VU ‘od 2016 r . mieszka i pracuje głównie w Paryżu. Nolwenn Brod rozwija swoje projekty w ramach rezydencji twórczych, jej prace są wystawiane we Francji i Europie oraz pojawiają się w kolekcjach Musée Nicéphore Niépce, the Villa Noailles, the National Library France, the National Center of Plastic Arts, oraz Contemporary Art Houses.

www.nolwennbrod.com

The earth is a tongue from La Ritournelle series. Nolwenn Brod

Nolwenn Brod, The earth is a tongue, from La Ritournelle series. 

Program jest współfinansowany przez środki Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa.


Poczytajwięcej o:

Futures
Innych projektach Fotofestiwalu

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015