15.03.2018 Fotofestiwal częścią Parallel. Rusza nabór do drugiej edycji projektu.

Jako członkowie PARALLEL – European Photo Based Platform z radością informujemy, że rozpoczął się nabór do drugiej edycji projektu. Do udziału w nim zostanie zaproszona trzydziestka młodych artystów i artystek związanych z fotografią i ósemka kuratorów i kuratorek na początku swojej kariery. Dobrane na zasadzie wzajemnej selekcji grupy pracować będą nad wystawami – od innowacyjnych koncepcji, przez rezydencje i wizyty lokalne w miastach partnerskich festiwali, po proces produkcyjny i otwarcie wystawy. Druga edycja rozpocznie się w czerwcu 2018, a zakończy we wrześniu 2019.

Artyści i kuratorzy zainteresowani uczestnictwem w projekcie mają czas do 4 maja na wysłanie zgłoszeń. W jury znajdują się:

Esther Teichmann, artysta; Jörg Colberg, założyciel i redaktor Conscientious Magazine; Louise Clements, dyrektor artystyczny QUAD i dyrektor festiwalu FORMAT; Nuno Ricou Salgado, dyrektor artystyczny Platformy PARALLEL; Simona Vidmar, główna kuratorka Maribor Art Gallery.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Nabór dla artystówNabór dla kuratorów | pisząc na maila: parallel@procurarte.com

PARALLEL – European Photo Based Platform to międzynarodowy projekt, w który zaangażowanych jest 18 instytucji i imprez fotograficznych takich jak festiwale, galerie, wydawcy magazynów oraz muzea. W sumie reprezentowanych jest 16 europejskich krajów.

Liderem projektu współfinansowanego ze środków programu Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa jest Procur.arte z Portugalii. Twórcy m.in. projektu Flaneur – Nowe Miejskie Narracje, w którym Fotofestiwal uczestniczył w 2016 roku. Tym razem projekt stawia sobie za cel promocję europejskich młodych utalentowanych artystów i kuratorów poprzez umożliwienie im bezpośredniej współpracy z muzeami, galeriami oraz festiwalami. W ramach platformy organizowane są wystawy, warsztaty, wydarzenia promocyjne oraz wydawane są publikacje. Najważniejszym elementem współpracy i wsparcia procesu kreatywnego są spotkania, w których uczestniczą liderzy instytucji członkowskich oraz artyści i kuratorzy.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Lizbonie, w listopadzie 2017 roku. Wtedy wybrani do projektu artyści prezentowali swoje portfolia oraz uczestniczyli w warsztatach ze światowej klasy ekspertami w dziedzinie fotografii. Następnie kuratorzy oraz przedstawiciele instytucji deklarowali chęć współpracy z konkretnymi artystami. Jej formę przypieczętowało spotkanie w Kownie w lutym 2018 roku, podczas którego artyści omówili swoje najnowsze projekty i rozpoczęli proces przygotowania sześciu grupowych wystaw. Jedną z nich gościć będzie Fotofestiwal. Kurator Bruno Humberto zaprezentuje  prace Nuno Barrosy, Emanuela Cederqvista, Idy Nissen, Joshu’y Phillipsa, Mortena Barkera i Thomasa Wynne’a. Efekty ich współpracy będzie można zobaczyć między 21 czerwca a 1 lipca w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator na Tymienieckiego 3.

Finałowa wystawa wszystkich artystów uczestniczących w projekcie odbędzie się we wrześniu 2018 roku w  Zagrzebiu podczas festiwalu Organ Vida. Będzie to jednocześnie pierwsze spotkanie artystów i kuratorów w ramach kolejnej edycji projektu.


POCZYTAJ RÓWNIEŻ O:

Partnerach Fotofestiwalu

♦ Poprzedniej współpracy Fotofestiwalu z Procur.arte – wystawie „Flâneur – Nowe Miejskie Narracje”

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Oficjalny partner hotelowy

Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015