Ci.CLO Platform of Photography, Unity and Division

João Monteiro, Fruta Feia

To wystawa fotografii, obrazów w formie fizycznej, wykonanych przez osoby, które przez rok podążały tymi samymi ścieżkami. Osoby, które wzięły udział w Ci.CLO – co oznacza cykl rzeczy, fotografii, działań – ukazują tutaj to, co nazywamy kulminacją procesu.

 To proces, który początkowo może wydać się indywidualny, lecz tak naprawdę jest owocem współpracy. Ci fotografowie spotkali się w ramach Ci.CLO Photography Platform. Ze wsparciem mentora i dzięki ogromnemu wysiłkowi stworzyli eksperymentalne, interdyscyplinarne projekty fotograficzne. Dynamika grupy i wyobraźnia każdego z jej członków zostały rozbudzone, a następnie omówione przez gości z różnych dziedzin fotografii oraz innych dyscyplin (geografii, psychologii, teatru…). Wszystko odbywało się w kontekście interdyscyplinarnego wzbogacania, konsolidacji technicznej i artystycznej. Wspominamy sławne słowa Pierre’a Bourdieu z 1992 roku: „Rola socjologa bliższa jest dostarczaniu broni aniżeli prawieniu lekcji”. Jaka jest zatem rola fotografa i nauczyciela fotografii? Platforma Ci.CLO jako środowisko kształcenia, oprócz “dostarczania broni” dostosowuje się do potrzeb swoich członków. Dostosowuje się, reaguje i zmienia w zakresie zarówno paradygmatów, jak i treści. Propozycje artystyczne, które powstają w przebiegu procesu, ukazują rozwój każdej jednostki i kulminują pożądaną różnorodnością projektów, tematów, metodologii oraz technik. Tytuł, Jedność i Podział, odzwierciedla to, jak jednostka poszukuje swojej własnej roli, jak odnajduje swoje miejsce w zbiorowości i jak to odkrycie nie tylko wzmacnia wgląd, a także prowadzi do nowych spostrzeżeń. Jeśli wystawa kończy jeden cykl, to po to, aby rozpoczął się kolejny.

RITA CASTRO NEVES

Ci.clo to niezależna organizacja prowadząca badania, szkolenia i eksperymenty w dziedzinie fotografii, wchodząca w interakcje z innymi osobami, zajmującymi się działaniami i badaniami artystycznymi, społecznymi i środowiskowymi. Platforma daje artystom okazję do regularnych spotkań w celu dyskutowania o bieżących projektach fotograficznych, rozwijania się zarówno artystycznie jak i zawodowo, a także zapewnia  regularny program szkoleń, rezydencji artystycznych, organizuje wystawy i debaty. Pracując z niewielką grupą artystów w ciągu roku, Ci.clo umożliwia spersonalizowane szkolenie i mentoring w celu stymulowania dynamicznego dzielenia się w ramach procesu kreatywnego, pomysłów i strategii artystycznych, działając jako centrum badań fotograficznych poza tradycyjnym akademickim środowiskiem.

Wystawa składa się z prac wykonanych przez artystów czasie rezydencji oraz zajęć szkoleniowych i będzie prezentowana w kraju i za granicą we współpracy z muzeami, galeriami i festiwalami w Europie i USA.


Otwarcie wystawy: 02.06: 18.00

Miejsce:  GALERIA FF I IMAGINARIUM, TRAUGUTTA 18/ Galeria FF, III piętro

Godziny otwarcia: 03.06-11.06, wt-pt: 14.00-18.00, sb-nd: 12-18


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Oficjalny partner motoryzacyjny

Partner tłumaczeniowy

Partner hotelowy

Główni partnerzy festiwalu

Fotofestiwal 2016 Fotofestiwal 2015 Fotofestiwal 2014