Warsztaty
Tak jak w poprzednich edycjach, również w tym roku zorganizowaliśmy serię warsztatów edukacyjnych, które odbywają się w trakcie głównego weekendu Fotofestiwalu (7-10 maja).
W tym roku zapraszamy na następujące warsztaty:
Techniki szlachetne w fotografii: guma chromianowa
organizator: Pracownia Fotografii - Wydział Sztuki Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie | prowadzenie: Mirosław Niesyto
miejsce: atelier Studio 102, ul. 6 Sierpnia 88a
8 maja, godz. 10.00
Warsztaty mają na celu przybliżenie techniki fotograficznej zwanej gumą chromianową, opartej na światłoczułych właściwościach soli chromianowych w połączeniu z gumą arabską. Technika ta zaliczana jest do tak zwanych technik szlachetnych lub specjalnych. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają własne prace w tej technice z wcześniej przygotowanych przez siebie negatywów.
Wymagania dodatkowe:
Każdy z uczestników proszony jest o przygotowanie negatywu o rozmiarach nie mniejszych niż 15/21cm, maksymalnie do formatu A4.
Ilość uczestników ograniczona: 7
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Współczesna fotografia miejska i pejzażowa przełomu wieków XX i XXI - od fotografii analogowej do cyfrowej.
organizator: Akademia Fotografii w Warszawie | prowadzenie: Maciej Stępiński
miejsce: Łódź Art Center
10 maja, godz. 12.00-18.00
Wykorzystanie techniki cyfrowej we współczesnej fotografii jest powszechne od wielu lat. Jednak od niedawna ingerencja w obraz fotograficzny stała się praktycznie dostępna dla każdego. Istnieje wiele możliwości manipulacji obrazem, kolorem, kompozycją i elementami przedstawienia. Fotografia jest bardzo wszechstronnym i ‘szybkim’ medium, a współcześni twórcy wykorzystują ja powszechnie do tworzenia zarówno obrazów, jak i prac przestrzennych, projekcji czy wideo instalacji.
Program Warsztatu:
12.00-14.00 wykład teoretyczny
14.00-18.00 zajęcia praktyczne w plenerze, przegląd i omówienie prac
Ilość uczestników: 30
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Fotografia Mody
organizator: Akademia Fotografii w Warszawie | prowadzenie: Maniek Dziduch
miejsce: atelier - Studio 102, ul. 6 Sierpnia 88a
9 maja, godz. 10.00-18.00
Jednodniowe warsztaty obejmują teoretyczne wprowadzenie i praktyczną realizację sesji modowej w profesjonalnie wyposażonym studiu, we współpracy z zawodową modelką i ekipą odpowiedzialną za make-up, fryzurę, stylizację, scenografię. Uczestnicy będą mieli okazję obserwowania profesjonalnego fotografa podczas sesji, a także będą samodzielnie pracować z modelką w profesjonalnych warunkach właściwym sesjom modowym czy life stylowym.
Ilość uczestników: 15
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Edycja fotografii cyfrowej Adobe Photoshop CS4
organizator: Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi | prowadzenie: Andrzej Furs
miejsce: Łódź Art Center
9 maja, godz. 10.00-13.00
Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi elementami i zastosowaniem programu Adobe Photoshop CS4, zaprezentowanie przez prowadzącego takich technik, jak praca z warstwami czy wykonywanie fotomontaży.
Ilość uczestników: 20
BRAK WOLNYCH MIEJSC
“Cyfrowa ciemnia” Tomasza Tomaszewskiego - zaprasza firma Epson
organizator: EPSON POLSKA | prowadzenie: Tomasz Tomaszewski
miejsce: Łódź Art Center
10 maja, godz. 11.00 – 14.00
Tomasz Tomaszewski - Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia w największych magazynach, które wychodzą w kilkudziesięciu krajach na świecie. Wydał kilka książek autorskich, między innymi: Cyganie Polscy, Ostatni - Współcześni Żydzi Polscy, W poszukiwaniu Ameryki, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w: USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Madagaskarze, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech i Polsce. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
Ilość uczestników: 50
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Nikon o makrofotografii
Organizator: NIKON POLSKA | prowadzenie: Leszek Szurkowski z grona nIKON FOTOGRAFII, Paweł Duma
miejsce: Łódź Art Center
8 maja, godz. 12.00 – 16.30
Wprowadzenie • Czym jest makrofotografia? (PD & LS)
Makrofotografia (Close-up Photography) czyli fotografowanie rzeczy małych lub małych fragmentów rzeczy dużych (także modelek lub modeli). Makrofotografia to także sposób na dokumentowanie przez hobbystów swoich zbiorów monet, znaczków i innych małych przedmiotów.
- Trochę historii
- Zastosowanie makrofotografii w różnych dziedzinach
- Kilka słów o sprzęcie i teorii
Jak to zrobić - czym fotografować, czym oświetlać (PD)
Sprzęt
• Aparaty fotograficzne (kompaktowe i lustrzanki w formatach DX i FX)
• Obiektywy (obiektywy Nikkor MICRO i PC)
• Lampy błyskowe (duże i małe) oraz system bezprzewodowego sterowania błyskiem (CLS)
• Akcesoria
Przydatna teoria w pigułce
• Skala odwzorowania
• Reguła Scheimpfluga
• Głębia ostrości
Jak to zrobić W PRAKTYCE (LS)
• Typowe i nietypowe tematy fotograficzne
• Czym to ZROBIĆ? (lista sprzętu i jego przygotowanie)
• Światło (naturalne i sztuczne)
• Warunki pracy (w terenie i we wnętrzu)
• Organizacja i zabezpieczenie planu zdjęciowego
• Kolejność wykonywanych czynności
• Tematy: biżuteria, monety, rośliny, owady, kobieta, faktury i struktury
• Ocena wykonanej pracy
• Prezentacja wykonanych zdjęć
Liczba uczestników: 50
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Warsztaty Jacka Poremby
prowadzenie: Jacek Poremba
miejsce: atelier - Studio 102, ul. 6 Sierpnia 88a
10 maja, godz. 10.00-15.00
Jacek Poremba urodził się w 1966 roku. Zajmuje się fotografią autorską i reklamową. Jacek Poremba był wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach, np: w 1993 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Nikona (Japonia), a w 1998 zdobył drugą nagrodę w konkursie Polaroida (USA). Fotografie Poremby można było oglądać na licznych wystawach, m. in. Teatr Pstrąg, (Łódź, 1990); CSW (Warszawa, 1990); C.I.K. (Łódź, 1991); Galeria Zapiecek (Warszawa, 1996); Photokina, Kolonia (Niemcy, 1998); Festiwal Fotografii Czarno-Białej (Zakopane, 2002) oraz w Fabryce Trzciny (Warszawa, 2005). Obecnie pracuje nad nowym projektem fotograficznym - Algieria. Współpracuje z najpopularniejszymi tytułami lifestyle’owymi w Polsce: Viva!, Pani, Uroda, ELLE, Twój Styl. Na codzień prowadzi zajęcia z portretu i fotografii mody na Akademii Fotografii w Warszawie.
Ilość uczestników: 30
BRAK WOLNYCH MIEJSC
CYFROWA KREACJA OBRAZU
Organizator: Internetowy Dziennik o Fotografii i Wideo SwiatObrazu.pl
miejsce: Łódź Art Center
9 maja, godz. 11.00-16.00
Serwis SwiatObrazu.pl zaprasza na warsztaty CYFROWA KREACJA OBRAZU, podczas których można będzie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z dziedziny fotografii.
Praktyczne zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych z zakresu fotografii, pokazy drukowania fotografii w dużych formatach, chwila prawdy o Canon 5D Mark II oraz tajniki światła studyjnego to tylko część programu. Podczas warsztatów firma Canon zaprezentuje aparaty EOS 50D z obiektywem 17-85mm i 1D Mark III z obiektywem 17-40mm oraz drukarki wielkoformatowe imagePROGRAF8000s i imagePROGRAF6200 a firma Fomei - lampy służące do oświetlenia studyjnego. Po prezentacji sprzętu uczestnicy warsztatów będą mieć do dyspozycji studio fotograficzne wyposażone w aparaty firmy Canon i lampy Fomei. Wykonane zdjęcia będzie można wydrukować w dużym formacie.
Ilość uczestników: 50
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Niech nam żyje fotografia – wybrane aspekty tzw. archiwalności w fotografii. Techniki zabezpieczania fotografii przed starzeniem.
organizator: PROFILAB LFP Sp. z o.o. | prowadzenie: Katarzyna Majak, Aleksander Głowacki
miejsce: Łódź Art Center
9 maja, godz. 12.00-14.00
Ilość uczestników: 30
Zapisy na warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek, 20 kwietnia br., o godzinie 12:00.
Aby dokonać zapisu należy wysłać maila na adres warsztaty@fotofestiwal.com w treści wpisując swoje imię, nazwisko, temat wybranego warsztatu, adres mailowy oraz telefon kontaktowy.