Sabine Maier (Austria)

Komu-mistycznie!

Zdjęcia z tego cyklu zostały zrobione przy okazji zwiedzania byłych krajów Europy Wschodniej – Serbii, Bośni, Albanii oraz Łotwy. Moja fascynacja Europą Wschodnią narodziła się, gdy byłem dzieckiem. Zaczęło się od obrazków, nazw, książek, wiadomości telewizyjnych, itp. Liczyło się też to, że miejsca te wydawały się tak bardzo odległe. Odczucia te potęgowała obecność żelaznej kurtyny, która sprawiała, że kraje bliskie fizycznie sprawiały wrażenie tak dalekich. Tak właśnie, kawałek po kawałku, moja ciekawość rosła. Kiedy wreszcie się tam znalazłam, stwierdziłam, że coś się wydarzyło. Coś się zmieniło w otoczeniu, ale wciąż nie wiem co. Wiem jednak, że było to związane z tamtejszymi ludźmi, budynkami i zmianami w historii.

Podróż jest dla mnie niezwykle ważna, a jej najpiękniejsze chwile zawsze związane są z przyjazdem w nieznane miejsce. Staram się wtedy patrzeć na wszystko z nowego, zupełnie wyjątkowego punktu widzenia… Widzę drzewa, budynki, niebo… patrzę na ludzi. Wierzę, że poradzę sobie ze wszystkim, co może mnie spotkać, że wszędzie można znaleźć piękno.
Cykl Komu-mistycznie! powstał przy użyciu techniki analogowej oraz specjalnej technologii wywoływania. To moje wizualne refleksje z tych wypraw.

Sabine Maier

<<< wróć