Sean Hillen (Irlandia)

Seán Hillen - Problemy

Problemy nękają Irlandię Północną od wielu lat – konflikt na tle etnicznym i politycznym rozpoczął się pod koniec lat sześćdziesiątych, a zakończył w 1998 r. podpisaniem w Belfaście tzw. Porozumienia Wielkopiątkowego. Niestety, mimo międzynarodowych wysiłków, mających na celu zażegnanie konfliktu, wciąż dochodzi tam do aktów przemocy.

Sean Hillen odpowiada na ten burzliwy okres w historii Irlandii Północnej dość zaskakująco – zestawia emocjonalne ostrze konfliktu z nadludzkimi postaciami z celuloidu i religią, prezentując surrealistyczne, zabarwione humorem świadectwo tych zdarzeń. Kolaże Seana mieszają zdjęcia, które zrobił w trakcie konfliktu, z ogromnymi zapożyczonymi z różnych źródeł obrazami (począwszy od klasycznych obrazów religijnych, a kończąc na bohaterach programów telewizyjnych oraz początkach ery podboju kosmosu). W ten sposób artysta odzwierciedla popularne wydarzenia i wierzenia zbieżne z wydarzeniami tego okresu, w efekcie uzyskując coś, co sam określa jako „eksperymenty i przygody myślowe”.

Sean zgadza się ze słowami Waltera Benjamina, który twierdzi, że „konwulsje przepony często dają większe możliwości refleksji niż konwulsje duszy”.

Peggy Sue Amison

<<< wróć