Tadeusz Rolke, Waldemar Zdrojewski, Wszędzienigdzie

Wszędzienigdzie

Prezentowane na wystawie zdjęcia są owocem wyjątkowej wyprawy dwóch fotografów: Tadeusza Rolke i Waldemara Zdrojewskiego. Początkowo celem ich podróży do Szarogrodu – miasteczka na Podolu, na południe od Kijowa – miała być dokumentacja pozostałości po zamieszkałych tam chasydach. Jednak już po przekroczeniu tablicy z nazwą miasta w trzech językach (ukraińskim, polskim i hebrajskim) okazało się, że jest to wyprawa w zupełnie inną czasoprzestrzeń, że to podróż do wszędzienigdzie…

“Zobaczyliśmy miasto, w którym historia przeplata się ze współczesnością. Ruiny domów z gankami, kolumnami i bajkowymi filigranowymi okienkami, przez które widać stare piece kaflowe stojące tuż obok post-sowieckich klocków mieszkalno-administracyjnych. Na głównej ulicy (”Lenina”, z jego wielkim posągiem pośrodku) ludzie krzątają się przy odbudowie ruin, a wokół toczy się normalne życie. Nasze zdjęcia pokazują to, co czuliśmy i zobaczyliśmy w Szarogrodzie”.

Autorzy występują partnersko. „Tajemnicą” wystawy jest to, że prace nie są podpisane, więc nikt nie wie, kto jest autorem poszczególnych zdjęć.

Po wernisażu - ok. 19.30 - zapraszamy na spotkanie autorskie: Tadeusz Rolke i Waldemar Zdrojewski (wraz z pokazem slajdów) - galeria ŁTF, ul. Piotrkowska 102

Tadeusz Rolke – legenda współczesnej polskiej fotografii reportażowej. Fotografował już podczas II wojny światowej, zajmował się m.in. warunkami życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Rejestrował też życie artystyczne stolicy. Publikował swoje prace w “Świat”, “Stolica”, “Przekrój”. Od roku 1970 r. przebywał w Niemczech, a jego prace znalazły się na łamach “Sterna”, “Die Zieit”, “Der Spiegel” i ”Art”, w Polsce ponownie od lat 80.  Autor wystaw “Świat to teatr”, „Przemoc, sex, nostalgia” i wielu innych. Przewodniczył jury Konkursu Polska Fotografia Prasowa ‘99. Jest współzałożycielem wydawnictwa “edition. foto TAPETA” mającego swoją siedzibę w Warszawie i Berlinie. Obecnie wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii. Z pasją fotografuje będąc wiernym fotoreportażowi oraz kontynuuje cykl judaistyczny, w ramach którego wydał książkę “Tu byliśmy”.

Waldemar Zdrojewski – fotograf, podróżnik, uczeń Tadeusza Rolke. Fotografuje od wielu lat. Interesuje go głównie fotografia społeczna i humanistyczna, a w swych pracach pragnie oddać ekspresję zastaną w danym czasie i miejscu. Nie udaje, nie „pudruje” swoich zdjęć, oddając świat takim, jak go widzi i czuje. Obecnie pracuje nad cyklem “Europolis-Metropolis” i paradoksalnie szuka człowieka w wielkich miastach takich, jak Berlin, Kijów, Rzym, Petersburg czy Nowy Jork… Publikował swoje prace na łamach wydawnictw “Agory”, współpracował z agencjami reklamowymi. Wystawiał swoje prace w galeriach w Warszawie.

www.ltf.com.pl