Oliver Kern

Szklany Klucz
Festiwal Filmowy w Berlinie

Szklany klucz otwiera drzwi do świata sławy i blasku, magicznej krainy, której nie da się znaleźć: to obietnica wiecznego szczęścia i spełnienia wszystkich marzeń. Klucz ten jest jednak szklany, czyli bardzo kruchy i delikatny. Także Dashiell Hammett zdawał sobie sprawę, że większości z nas dane będzie zadowolić się tylko namiastką tej wspaniałości: magicznym światem fikcji.

Film to najlepszy z wszystkich idealnych światów, a festiwal filmowy to miejsce, gdzie rzeczywistość i fikcja zdają się spotykać, współistnieć. Fikcja nie kończy się jednak wraz z projekcją, nie sposób oddzielić gwiazdy pozujące na czerwonym dywanie od ich ról, rzeczywiste postaci i ich fikcyjne wcielenia mieszają się, a zdjęcia zlewają się z innymi. Gwiazdy nie przestają grać, zaś ich zdjęcia stają się przedmiotem interpretacji prasy, fanów, publiczności, służąc za wzorzec mitów i przypowieści w świecie rzeczywistym.

Zawsze potrzebna będzie nowa fikcja, bo tylko ona zaspokoi głód tych, którzy nie mogą liczyć na to, że szklany klucz kiedykolwiek stanie się ich własnością.

Michaela Heissenberger, fragment wstępu do książki „Szklany klucz“ („Der gläserne Schlüssel“)

Cykl „Szklany klucz“ powstał podczas kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane podczas oficjalnych sesji typu photo call i spotkań prasowych.