Mateusz Kiszka

Animalsi

Dlaczego psy mają zimne nosy? Na to pytanie naukowcy już znaleźli odpowiedź, mianowicie nos stale jest zwilżany dzięki wydzielinie licznych gruczołów, które w nim się znajdują. Dalej jest coś o śluzach i zbieraniu cząsteczek w wodzie. W moim projekcie nie szukam racjonalnych – naukowych odpowiedzi dotyczących zachowań zwierząt. Staram się uchwycić to co dzikie, prawdziwą naturę zwierząt, którym przyszło żyć w środowisku stworzonym przez człowieka i przez niego kontrolowanym. Pytania zadaję z perspektywy ciekawskiego człowieka, który niewiele rozumie z języka naukowców, ale, którego interesuje  natura zwierząt, ich psychika i to jak one postrzegają nas, ludzi. Czy odbierają nas jako intruzów i barbarzyńców, którzy z różnych powodów wyciągnęli je z ich naturalnego środowiska, zaadaptowali ich przestrzeń życiową do swoich celów? Czy jako przyjaciół, którzy stworzyli im nowy dom, karmią i wychowują?

Każdemu zwierzęciu przypisane są indywidualne cechy temperamentu, określony charakter itd. Niestety część ludzi żyje cały czas w XVIII wieku, gdzie pod wpływem filozofii Kartezjusza  zwierzęta traktowano jak maszyny – pozbawione duszy, a także podstawowych doznań psychicznych, np. bólu. W tak ukształtowany system poglądów wdarła się teoria ewolucji biologicznej Karola Darwina. Jej konsekwencje były nie do przecenienia. Twierdził on, że między ludźmi a zwierzętami nie istnieje przepaść, która dzieliłaby te dwa całkiem odrębne światy zjawisk, istnieje natomiast dający się mierzyć dystans, większy lub mniejszy w zależności od analizowanego gatunku.

Nie ulega wątpliwości, że obserwując zachowanie zwierząt dowiadujemy się wiele o sobie. O tym, że w czasie ewolucji zatraciliśmy gdzieś swoją prawdziwą naturę, że pod maską ukrywamy prawdziwe uczucia. Chciałbym by moje zdjęcia były lustrem emocji jakie towarzyszą spotkaniu człowieka i zwierzęcia.