Martin Kollar

Dwanaście gwiazd (Projekt z Parlamentu Europejskiego)

Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy słyszymy nazwę „Parlament Europejski” to ogromny kompleks budynków ze szkła. Choć  wydają się przezroczyste, trudno cokolwiek dojrzeć przez szklane ściany, co tylko rozbudza naszą ciekawość – chcemy wiedzieć co dzieje się w środku, za zasłonami. Większość z nas nigdy nie znalazła się w podobnym środowisku, możemy więc jedynie zgadywać jak wygląda życie wewnątrz kompleksu i budować nasze własne wyobrażenia w tej kwestii, bazując na oficjalnych zdjęciach i przekazach w telewizji.

Rezultatem projektu fotograficznego związanego z Parlamentem Europejskim powinna być seria portretów ukazujących świat ludzi z ambicjami, którzy mają siłę by przewodzić, namawiać oraz odgrywać rolę w wielkich zmianach, które ostatecznie będą miały bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Świat urzędników i oficjeli państwowych rządzi się swoimi prawami i protokołami, a jego symbioza z telewizją i innymi mediami  świetnie obrazuje to, o czym mowa powyżej. Założenie mojej pracy to przyjrzenie im się z bliska, w ich własnym świecie. Jest to świat rytuałów i porządku, na jakimś głębszym poziomie dający nam poczucie bezpieczeństwa i orientację w tym co się wokół dzieje. To właśnie te rzeczy tak mnie fascynują.

Parlament składa się z 27 państw członkowskich. Nie da się uniknąć mniejszych lub większych trudności, kiedy w grę wchodzi pogodzenie wszystkich różnic pomiędzy narodami, z których każdy ma własną politykę i zainteresowania. Jedną z cech charakterystycznych mojej pracy jest to, że staram się uwidocznić subtelny i często ukryty humor sytuacyjny.