Marco & Saverio Lanza

Pastisz

Pastisz to tytuł nadany przez braci Marco i Saverio Lanza serii projektów w procesie, których wspólnym założeniem jest włożenie w ramy świata, otaczającej rzeczywistości z całym jej nieładem, a tym samym stworzenie ich na nowo.

Bracia Lanza zaczęli pracować razem trzy lata temu, po tym, jak zorientowali się, że w swoich indywidualnych projektach polegających na przekształcaniu i stylizacji rzeczywistości, nawet tej najuboższej, poruszają te same tematy.

Nie piszą scenariuszy i unikają sztuczek produkcyjnych, ale dbają o wszystko sami, starają się być niewidoczni, aby podczas realizacji nie wpłynąć na autentyczność miejsca i ludzi. Ich klipy są jednolitym połączeniem obrazów, odgłosów i muzyki, które oddzielnie nie istnieją i nie funkcjonują. Nie są udźwiękowionymi obrazami. To właśnie cecha charakterystyczna Pastiszu.

Wystawy prac braci Lanza, zazwyczaj w formacie audio-video, cechuje oszczędne użycie efektów i prosty montaż. Równie istotną rolę odgrywa wzajemne i ciągłe przenikanie oraz dynamiczne uzupełnianie się wizualnej i dźwiękowej sfery projektu. Wystawę można więc uznać za performance Pastisz.  (Recenzja z Creative Review/wrzesień 2008)