Karolina Kowalska

Reload

Projekt RELOAD jest połączeniem starszych prac z lat 2005-2008 oraz nowej pracy przygotowanej specjalnie na tę wystawę. Wszystkie prace zostały wykonane w oparciu o materiały znalezione - fotografie, wideo i teksty.

Reload - przeładowanie, naładowanie od nowa; to ponowne wykorzystanie już istniejących zdjęć i informacji. Jest to również próba zestawienia starszych i nowych prac w kolejną całość, która będzie kontynuacją poprzednich projektów. Tworzenie wystawy i nowych prac odbywać może się na podobnej zasadzie jak działanie muzyka, dj’a, który ze znalezionych utworów tworzy nowe połączenia.

Drugim wątkiem wiążącym wybrane prace jest element złudzenia, manipulacji.

W pracy “Stock”, fotografie z banku zdjęć wykorzystywanych do reklam zostały minimalnie przetworzone, tak że w wyidealizowanych portretach ludzi pojawiają się ślady przemęczenia. Seria fotografii “Bloody Reaction” przedstawia zwierzęta, które broniąc się przed atakiem wroga wytwarzają obronne zachowania, np. mdlejące kozy. Zdjęcia wybrane i przefotografowane zostały z książki “Hidden Power of Animals” dr Karla P.N. Shukera. W fotografiach samochodów wykorzystano zdjęcia przefotografowane z magazynu motoryzacyjnego. Z kolei projekt “JPG/TXT” jest archiwum zdjęć i tekstów znalezionych w internecie, w którym prace artystów i fotografie nie będące uznane za sztukę zostają pokazane jako zbiór, w którym taki podział nie ma znaczenia.

kurator: Kamil Kuskowski

www.zona-art.pl