John Goto

Cyrk Nowego Świata Johna Goto

 

Stos ciał rośnie wzdłuż irackich dróg, wojska brytyjskie utknęły w Afganistanie, a Iran znajduje się na celowniku USA. Jeśli jednak przyjrzymy się galeriom sztuki w Wielkiej Brytanii, nie znajdziemy nic, co mogłoby wskazywać na taki stan rzeczy. Cyrk Nowego Świata Johna Goto jest wyjątkiem. Jest to wystawa poświęcona politycznej, kulturalnej i gospodarczej hegemonii USA w tak zwanym Świecie Nowego Porządku oraz dobrowolnemu zaangażowaniu się Wielkiej Brytanii w amerykańskie działania.

 

Wystawa Goto przyjmuje formę cyrkowego widowiska, gdzie każdy kolejny akt zbliża widza do koszmarnego punktu kulminacyjnego. Wykorzystanie symboli oraz personifikacji sprawia, że zdjęcia ukazują arenę dużo większą niż cyrkowa. Amerykańskie symbole patriotyczne, mundury wojskowe, stroje kowbojów, flagi brytyjskie, szarawary, postacie z kreskówek Disneya oraz insygnia wojskowe mieszają się z tradycyjnym wystrojem cyrku, tworząc niepokojący kolaż. Cyrk jest więc tutaj polityczną alegorią.

 

Na zewnątrz Cyrku Nowego Świata wiszą portrety wykonawców. W samym centrum znajduje się podobizna brutalnego pana ringu, Popsa McGoverna. Pozostali członkowie zespołu to głównie jego krewni. Nawet dzisiaj można spotkać takie małe cyrki rozstawione na błotnistych polach lub ogłoszenia informujące o magicznych widowiskach czekających na klienta i jego pieniądze.

 

W samym namiocie zaczyna się show i przed naszymi oczami sunie Wielka Parada kolorowych postaci zapełniających cyrkową arenę. Wśród nich są Siłacz, Wróżbita, śliczna Balerina, Klauni, trupa Latającego Trapezu, Iluzjonista oraz bezręki Żongler. Ponad nimi unoszą się trzy wielkie, uśmiechnięte wąsate twarze, a tuż pod sklepieniem zwisają ułożeni w kształt krzyża akrobaci. Odziany we frak i cylinder McGovern patrzy na to wszystko naiwnie zaskoczony swoim dziełem, podczas gdy tygrys groźnie krąży wzdłuż krawędzi areny.