Jasna strona rzeczywistości. Współczesna fotografia węgierska

Artyści:
Szabolcs Barakonyi, Judit Katalin Elek, Lilla Szász, Gábor Gerhes, Krisztina Erdei, Enikő Hangay, Gábor Arion Kudász

Co może sprowokować uśmiech? – oto pytanie, na które odpowiedź przynieść mają te fotografie. Możliwości jest wiele, poczynając od delikatnej, ukrytej niemal, ironii, poprzez niezwykłe, absurdalne skojarzenia, po przedstawianie tego, co niemożliwe lub stosowanie wyrażeń językowych. Uśmiech może się też zrodzić z zaskoczenia lub radości z rozpoznania tego, co nam w jakiś sposób bliskie. Zdjęcia ukazują piękno, chaos, absurd, a niekiedy niepokojącą surowość lub ukrytą harmonię „nienormalnego świata”.

Szabolcs Barakonyi składa obraz życia na wsi i jego piękna z pozornie nieistotnych szczegółów, przyprawionych szczyptą ironii. Zastosowanie ostrych kolorów i zaskakujących kompozycji sprawia, że niezbyt radosna codzienność miejsca, z którego wszędzie daleko, nabiera cech baśni.

Kadry Katalin Judit Elek’s podążają tą samą drogą, co obrazy naszych wspomnień, niekiedy nadając im nieco inny sens. Przeglądając jej pamiętnik, podglądamy zaskakujące i znajome momenty z jej życia, które składają się na obraz naszej własnej egzystencji.

Zdjęcia Krisztiny Erdei pełne są pozornie niespójnych szczegółów tworzących obraz nas i naszego środowiska. Artystka dzieli się swoim doświadczeniem życiowym na różne sposoby. Czasem robi to w sposób cyniczny, często z humorem, ale jej podejście do sprawy zawsze jest bardzo charakterystyczne, świadome i przemyślane.

Gábor Gerhes przedstawia nasze struktury myślowo-językowe w bardzo prosty sposób. Jego zdjęcia ukazują znaczenia stwierdzeń i wyrażeń przy pomocy bardzo specyficznego humoru. Zmusza nas to do myślenia, ale jednocześnie szokuje.

Enikő Hangay ukazuje ponadczasową obecność natury, skupiając się na relacjach pomiędzy kształtami i kolorami, którymi wypełnione jest nasze życie.

Zdjęcia Lilli Szász prowadzą nas do świata, który rządzi się własnymi zasadami. Wyrazista natura oraz absurdalne szczegóły stanowią dekoracyjne tło fotografii przedstawiających twarze oraz naturę ludzką.

Gábor Arion Kudász zawsze posługuje się klasycznymi metodami robienia zdjęć, niezależnie od tego, czy są to obrazy szczęśliwych wydarzeń, czy też fotografie obnażające absurdalność rzeczywistych sytuacji.