Ivo Mayr

Przechodnie

Praca ta powstała dzięki stypendium, które otrzymałam latem 2007r. Moim zadaniem było wtedy stworzenie artystycznego portretu Koblencji – miasta w zachodnich Niemczech.

O charakterze miasta decydują różne czynniki: położenie, architektura, a przede wszystkim ludzie, którzy w nim mieszkają. Moją intencją było oddanie ogólnego wrażenia, związanego z tym miejscem, poprzez skoncentrowanie się na poszczególnych jego mieszkańcach. Aby zbliżyć się do istoty Koblencji i ludzi stamtąd, zdecydowałam się zagrać ofensywnie i zaczepiałam na ulicy osoby, które zaintrygowały mnie swoim strojem, postawą, wyrazistością.

Sportretowałam ich w oderwaniu od ziemi, wiszących na murach, drzewach i latarniach, niczym uliczne znaleziska, które zwykle umieszcza się w widocznym miejscu tam, gdzie się na nie trafiło, jak rękawiczkę przewieszoną przez ogrodzenie. Motywy te przedstawiają zatem charakter Koblencji w sposób bardzo naturalny, codzienny.

Wkomponowując w zdjęcie charakterystyczne punkty miasta i ujmując na tym tle moich przechodniów, udaje mi się jednocześnie dokumentować historyczne aspekty miasta i jego współczesnych mieszkańców. Stwarzam w ten sposób możliwość spojrzenia z zupełnie nowej perspektywy na znane miejsca, takie jak „niemiecki róg”, czy zabytkowe centrum miasta i jego malownicze uliczki, jednocześnie pokazując mniej reprezentacyjne miejsca, którzy przecież także stanowią charakterystyczny element miejskiego krajobrazu.