Ewelina Kowal

Zwyczajni - Niezwyczajni

Celem mojej dokumentacji fotograficznej jest zwrócenie uwagi na dane środowisko, uchwycenie skłonności, jakie tkwią w konkretnych jednostkach. Wyposażenie wnętrz, ozdoby, dekoracje, które świadczą o ich guście, wartościach, zainteresowaniach. Dokument ten ukazuje blokową rzeczywistość i ludzi w sposób łamiący stereotypy, pokazuje jej inne, nieznane nam oblicza.

Myślę o bloku i jego mieszkańcach, o specyfice miejsca, o bliskości obcych sobie ludzi. Bohaterami moich fotografii są zarówno ludzie z mojego sąsiedztwa, jaki i osoby z innych miast. Wszyscy mieszkają w blokach, wszyscy są nieprzeciętni na tle swoich sąsiadów. Pokazuję ich mieszkanie, osobistą przestrzeń i to w jaki sposób uczynili z niej swój azyl, własny świat. Mimo, że słowo „normalni” jest w dzisiejszych czasach trudne do zdefiniowania, to myślę, że moi bohaterowie są w pewnym sensie wyjątkowi.

Cykl moich fotografii jest równocześnie afirmacją, jak i delikatnie ironicznym spojrzeniem na ich bohaterów. To kolekcjonerzy i zbieracze. Są wyjątkowi ze względu na swoje pasje, upodobania czy nawet dziwactwa. Przedmioty, którymi się otoczyli zdeterminowały całkowicie ich przestrzeń. Mam wrażenie, że przytłaczają swoich gospodarzy.