Carlo Gianferro

Cygańskie wnętrza

Cygańskie wnętrza to kolekcja portretów ukazujących spokojne i kulturalne relacje pomiędzy pozornie głośnymi i towarzyskimi osobami. Carlo Gianferro odkrył wnikliwy – prawie religijny – spektakl etniczny odgrywany przez dumnych i bogatych Romów w ich własnych domach. Są to sztuki wystawiane pośród starych mebli, gobelinów, obrazów, ikon, porcelany, schodów i luster. Wszędzie widać bogactwo i przepych – cenne przedmioty piętrzą się w domach i willach, w pokojach i korytarzach, gdzieniegdzie pojawiają się jednak luki, które zdają się czekać na kosztowności, które je wypełnią.

Gianferro prezentuje zdjęcia kobiet siedzących na eleganckich sofach lub uwiecznionych w znajomych pozach, młodych mężczyzn leżących na łóżkach w luksusowych pokojach, starych kobiet zatopionych we wspomnieniach, rodziców dumnych ze swoich dzieci. To portret ludu, który chce pokazać, że znalazł i zbudował sobie miejsce do życia, że mają przed sobą przyszłość jako członkowie naszej społeczności, i nie utracą swego cygańskiego dziedzictwa.

To niezwykłe portrety przedstawiające społeczność, która przez długi czas pozostawała w ukryciu, a potem nieoczekiwanie zapragnęła się ujawnić i ukazać światu swoje bogactwo.