Camilla Micheli

Itaku – włoski cosplay

Zaczęło się od fascynacji wywodzącym się z Japonii zjawiskiem „cosplaying” (ang. costume+play - kostium i zabawa), czyli przebieraniem się za ulubionych bohaterów komiksów manga i kreskówek anime. Pod koniec 2005r., zaraz po powrocie z Japonii, nawiązałam kontakt z włoską społecznością cosplayerów.

Itaku to wymyślone słowo określające włoskich otaku (otaku to ukuty w późnych latach osiemdziesiątych termin, stosowany w Japonii w odniesieniu do nieco dziwacznych, oryginalnych twórców i miłośników mangi).

Idea mojego projektu oparta jest na rzeczywistym znaczeniu słowa otaku – moje miejsce, mój dom, moja przestrzeń. Wszystkie uczestniczki cosplay przedstawione są w miejscach, które uważają za ulubione: w sypialni, w salonie, na plaży albo w lesie. Każda z dziewcząt sama zaprojektowała, uszyła i ozdobiła swój kostium, starając się jak najdokładniej odtworzyć wygląd ulubionej postaci.

Bohaterki tego cyklu, wszystkie w wieku 17-26 lat, dorastały wśród kolekcji komiksów i kreskówek, a teraz otaczają się gadżetami i ikonami japońskiej popkultury. Stanowią bardzo aktywną i zgraną społeczność, której członkowie komunikują się między sobą głównie wirtualnie i od czasu do czasu spotykają się na ogólnokrajowych zlotach. Najbardziej w zjawisku cosplay interesuje mnie połączenie dziwactwa fantazyjnej postaci z prawdziwą osobą wcielającą się w nią podczas występu: wygląd czy zachowanie „spod” kostiumu rodzi się z dokładnie tej samej pasji i kultury.