Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal!
20.3

Yorgos Lanthimos, fikcyjne wioski w USA i wyznawcy wiatru – ogłaszamy kolejne części programu!

Jedna z pierwszych na świecie ekspozycji zdjęć Yorgosa Lanthimosa, Program Główny o systemach i wierzeniach, jakimi porządkujemy swój świat, a w nim jedna z najciekawszych wystaw zeszłorocznego Recontres d’Arles. Ogłaszamy kolejne części programu Fotofestiwalu.


FOTOGRAFICZNY ŚWIAT YORGOSA LANTHIMOSA

Jitter period (Czas zakłóceń)” to pierwsza w Europie i druga na świecie wystawa fotografii Yorgosa Lanthimosa, czołowego twórcy greckiej nowej fali, reżysera jednych z najszerzej dyskutowanych i najoryginalniejszych filmów XXI wieku: Kieł, Zabicie Świętego Jelenia czy wreszcie Biedne istoty. 

Na Fotofestiwalu zobaczymy portrety Emmy Stone, Willema Dafoe i Marka Ruffalo oraz inne kadry z planów zdjęciowych dwóch hollywoodzkich produkcji Lanthimosa, „Biednych istot” i „Rodzajów życzliwości”. Jednak na wystawie twórca opowie historię zupełnie inną niż w filmach. W „Czasie zakłóceń” pojawią się pytania o to, co jest prawdziwe, a co nie, ekspozycja będzie mieć formę labiryntu, a zagubienie się w nim to część doświadczenia i zaproszenia artysty do oswojenia się z poczuciem dezorientacji.

Wystawę będzie można oglądać tylko między 12 a 22 czerwca w centrum festiwalowym Art_Inkubator.

Yorgos Lanthimos, Jitter Period (Czas zakłóceń).


JĘZYK PROPAGANDY W STANACH, SYSTEMY I WIERZENIA – PROGRAM GŁÓWNY

W centrum festiwalowym Art_Inkubator pokażemy w tym roku czternaście wystaw, m.in. jedną z najciekawszych ekspozycji zeszłorocznego festiwalu Rencontres d’Arles, nagrodzoną prestiżową Prix Elysee, „Model Citizens” Debi Cornwall. Artystka, która porzuciła karierę prawniczki na rzecz fotografii i premierową książką dostała się na listę najciekawszych publikacji 2017 roku w „The New York Times”, pokaże w Łodzi dwa projekty i film. Sfotografowała w nich surrealistyczny świat nieprawdziwych wiosek i fikcyjnych społeczności, które amerykański rząd tworzy do szkolenia swoich żołnierzy. Artystka śledziła też język wizualnej propagandy kultury USA w filmach i muzeach. 

To część Programu Głównego, w którym zobaczymy projekty opowiadające o systemach i wierzeniach, wokół których budujemy swój obraz świata. W tej sekcji także projekty Michała Sity z polskich rekonstrukcji historycznych, Hody Afshar z projektem o irańskich wyznawcach wiatru i Salvatore Vitale badającego neokolonializm wirtualnych rzeczywistości. Pełen spis wystaw z Programu Głównego zobaczycie na podstronie: [link]

Pierwszy punkt programu z sekcji książkowej to z kolei wystawa publikacji poświęconych protestom i aktom oporu na całym świecie z kolekcji Protestinphotobook collection.

Hoda Afshar, Speak The Wind (Język wiatru).

Kolejne części programu – Fotofestiwal Kids, Program Miasto, SpinOFF Fotofestiwal ogłosimy już niedługo – stay tuned!

CZYTAJ TAKŻE