Obchody 1 Maja koniec lat 70.AUŁ, Spuścizna R. Skowrońskiego.
Protest przeciwko reformie Gowina. Na zdjęciu min. Rafał Matera (obecny rektor UŁ), Andrzej Kompa, archiwum prywatne R Matery.
Działania Fotozoficzne: Próbnik
Uniwersytet Łódzki to ludzie, ich historie i wspomnienia. Uczelnia obchodzi w tym roku 80-lecie i z tej okazji stworzyła wyjątkowy projekt: przeprowadziła zbiórkę zdjęć związanych ze swoją historią – zarówno z archiwów instytucjonalnych, jak i prywatnych, a następnie poprosiła grupę artystów_ek o twórczą pracę ze zbiorami.
Tak powstał projekt-wystawa-instalacja – wspólnota w historii.
Zaproszeni artystki i artyści podjęli tematy związane z wartościami uczelni, tożsamością, nauką, pamięcią zbiorową, wyzwaniami stawianymi na przestrzeni dekad i wyzwaniami, jakie stoją zarówno przed społecznością UŁ, ale także jako społeczeństwem opierającym swoją wolność i świadomość na edukacji.
A czasem ich uwagę przykuła zwykło-niezwykła codzienność w jakiej toczyło się i toczy życie uniwersytetu.
Wszystkie te wątki złożą się na próbę odpowiedzi na pytanie: Jaką wspólnotą był, jest i będzie Uniwersytet Łódzki?
Osoby studenckie ze Szkoły Filmowej w Łodzi ożywiły archiwalną materię jednego z najbardziej cenionych łódzkich fotografów, Andrzeja Różyckiego. Zaproszeni_one działali według sposobu pracy samego artysty, który w swojej serii “FotoAndrzejoZofia” wszedł w osobisty i artystyczny dialog z fotografką i przyjaciółką Zofią Rydet, tworząc kolaże ze swoich i jej fotografii. Ten gest – ożywiania pamięci o zmarłej, drogiej sercu, osobie – został powtórzony przez współczesnych twórców_czynie.
Kolaże Andrzeja Różyckiego zostały “rozkolażowane”: rozłożone na części pierwsze, na poszczególne warstwy, a następnie symbolicznie uzupełnione. W ten sposób powstałe prace pozwalają zarówno zobaczyć, jak i zrozumieć sposoby twórczej działalności Andrzeja Różyckiego. Wszystkie indywidualne spojrzenia autorów_ek stworzyły wyjątkowy „próbnik” – przegląd najistotniejszych motywów kolaży samego artysty reprezentujący jego unikalny filozoficzny sposób myślenia o fotografii.
Wystawa stanowi kontynuację działań w Archiwum Fotozoficznym utworzonym przy Uniwersytecie Łódzkim ze zbiorów prac i zbiorów prywatnych Andrzeja Różyckiego. Misją Archiwum jest promowanie pojęcia Fotozofii, które Andrzej Różycki realizował od lat 60. do swojej śmierci w 2021 roku. Działające na styku różnych dziedzin Archiwum Fotozoficzne uczestniczy m.in. w procesie edukacyjnym, prowadząc zajęcia dla studentów, a także współpracując z różnymi ośrodkami oraz festiwalami w Polsce.
Wystawa zorganizowana we współpracy pomiędzy Fotofestiwalem, Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Filmową w Łodzi, Fundacją Viva Archiva!
__________
Wydarzenie towarzyszące wystawie:
20 czerwca 18:00, Art_Inkubator: Próbnik, czyli jak tworzyć z archiwów?
Więcej informacji TUTAJ