Rajbanshis – tak zwani Ludzie Gliny – zamieszkują Assam i Bengal, terytoria pogranicza Indii i Bangladeszu. Region ten stał się – dzięki małżeństwu – częścią nowego dziedzictwa Akshaya Mahajana. Fotograf zaczął poznawać je w chwilach spokojnej codzienności, gdy żona śpiewała w języku, którego nie rozumiał, ludowe pieśni zapomnianych ludzi.
Używając tych lokalnych melodii jako przewodnika, artysta postanowił stworzyć nową, osobistą psychogeografię tożsamości zbudowanej wokół miłości i własnych wyborów, a nie pokrewieństwa krwi. Podróżował, studiował dokumenty kolonialne i etnograficzne, a następnie zmontował poetycki kolaż materiałów archiwalnych, fotografii i tekstów piosenek – obraz tego, co można zobaczyć po drugiej stronie króliczej nory, jeśli tylko znajdziesz w swoim sercu część z gliny.
» Więcej informacji o Akshay «
Carlos Idun-Tawiah ożywia świat swojego dzieciństwa i wspomnienia ojca – te, które są mu najbliższe, jak i te, o których marzył, a nigdy nie miał okazji doświadczyć. Czyni to z filmową wyobraźnią i wizualną śmiałością, która stała się jego znakiem rozpoznawczym i zapewniła mu światowe uznanie jako twórcy świadomie rozwijającego ghańskie dziedzictwo wizualne.
Bohater, ojciec, przyjaciel jest głosem w refleksji nad istotną i często błędnie przedstawianą rolą ojców w życiu swoich synów. Gdyby to był film, byłaby to piękne coming-of-age story.
» Więcej informacji o Carlos «
Metamorfozy powstały podczas rezydencji artystycznej w pobliżu rodzinnego miasta artystki. Natura regenerowała się tam właśnie po poważnych pożarach, a Claudia miała okazję obserwować ten proces.
Artystka stworzyła nową, zaczarowaną rzeczywistość pełną żywych, wręcz psychodelicznych kolorów. To język, którym wyraża głęboką troskę o obecne przemiany w świecie przyrody.
Dla Fuggetti fotografia jest środkiem łączącym sferę wirtualną i naturalną: elementy cyfrowe mają działać jak alarm ostrzegający przed szkodliwymi zachowaniami człowieka i jako środek wzbogacający nasze uznanie dla natury, a nie odciągając nas od tego. Projekt jest zaproszeniem do kontemplacji i refleksji nad możliwością ustanowienia nowego i zdrowszego połączenia z ziemią.
» Więcej informacji o Claudia «
W niektórych wierzeniach meteoryty zesłał na Ziemię szatan, w innych – to lekarstwo od bogów, zbierane z ziemi, proszkowane i konsumowane przez wyznawców. Zdarzało się, że kosmiczne skały grały centralną rolę w społecznościach, stawały się miejscami kultu i zadumy. Nauka zachodnia odnotowała ich istnienie dopiero pod koniec XVIII wieku. To, czego naukowcy przez lata nie widzieli, przez tysiąclecia funkcjonowało w przekazywanych z pokolenia na pokolenie historiach, które opowiadały świat na swój własny, rewolucyjny sposób.
Widziałam drzewo, które obrodziło kamieniami zamiast jabłek i gruszek to fantazja, w której skała – symbol niemowy i niemożności wyrażenia siebie – uzyskuje głos i odzyskuje swoją tożsamość. To punkt wyjścia do zbadania, kto ma prawo do mówienia prawdy, a kto – snucia bajek.
» Więcej informacji o Emilia «
Podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 90. więźniowie różnych narodowości byli torturowani na tle seksualnym, gwałceni przez żołnierzy i strażników oraz zmuszani do wzajemnej przemocy o charakterze seksualnym. Celem było ich upokorzenie i złamanie emocjonalne, a w konsekwencji napiętnowanie na całe życie ich samych i ich rodzin.
Te okrucieństwa mogły nie zostawić świadectw materialnych w historii, ale trauma pozostała w ludziach. Mężczyźni nie płaczą to próba konfrontacji z pominiętą częścią europejskiej historii i działanie na rzecz zwiększenia świadomości społecznej o krzywdzie tego pokolenia.
» Więcej informacji o Hannes «
Pożary, które coraz częściej nawiedzają basen Morza Śródziemnego, to nierzadko efekty spekulacji nieruchomościami, działalności rolnictwa, osobistych porachunków lub wynik działania skorumpowanych polityków. Ponieważ trudno namierzyć sprawców, ludzie rozpowszechniają plotki i snują opowieści. W domysłach przewijają się motywy biblijne i archetypy, a te dały klucz artyście do odczytania historii.
Massimiliano Corteselli dostrzegł w wydarzeniach basenu Morza Śródziemnego obraz podobny do Piekła Dantego. W nim ludzie karani byli za swoje grzechy w sposób przypominający grzech albo kontrastujący z nim, w procesie znanym jako „contrapasso”. Jego projekt to fotograficzny esej o cyklicznej przyczynowości ludzkich działań.
» Więcej informacji o Massimiliano «
_________________________________________________________________________________________
Art_Inkubator znajduje się w dawnej fabryce Karola Scheiblera II, czyli syna największego fabrykanta w Łodzi.
W rodzinie Scheiblerów każdy pierwszy syn miał nadawane imię Karol. Właścicielem Art_Inkubatora był zatem Karol Scheibler II, syn największego fabrykanta w Łodzi, Karola pierwszego.
Fabryka jest częścią Księżego Młyna, czyli „miasta w mieście”, „polskiego Manchesteru”. Scheibler senior wybudował tu największy zakład włókienniczy w tej części Europy, famuły (po łódzku domy robotników), pałace, szpitale, szkoły, parki. Dzieło rozwijał potem Karol Scheibler II, który postawił fabryki właśnie przy Tymienieckiego i Milionowej. Budynki, w których obecnie mieszczą się wystawy i biura Fotofestiwalu spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych, szwalnię i magazyny dawnej wykończalni.W fabryce zachowały się oryginalne tory o rozstawie rosyjskim. Znajdziesz je niedaleko przejścia do Fuzji.
Przestrzenie te są dobrze zachowane i zostały niedawno odnowione, a w tym roku są miejscem Fotofestiwy.