Ewa Partum, Zmiana, Mój problem jest problemem kobiety.
Ewa Partum – prekursorka polskiej sztuki feministycznej i jedna z najważniejszych postaci polskiej awangardy – już w latach 70. używała własnego ciała do sprzeciwu wobec społecznych nierówności. Jak odbiera się te dzieła dziś, gdy protest, bunt i walka o własne ciało i jego reprezentację stały się językiem codzienności kolejnych pokoleń?
To właśnie w Łodzi – mieście, z którym artystka jest silnie związana – powstawały jej pierwsze feministyczne akcje i performensy. Jednym z nich była „Legalność przestrzeni” z 1971 roku na Placu Wolności, dziś uznawana za klasykę sztuki w przestrzeni publicznej.
Wystawa to nie tylko spotkanie z historią, ale też z artystką, która od 60 lat prowokuje, eksperymentuje i przesuwa granice sztuki.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, Piotrkowska 113
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi jest najstarszą instytucją kultury w Łodzi utworzoną do promocji sztuki współczesnej. Powstała w 1924 roku. Piękna i okazała kamienica powstawała w latach 1911-1912, przez Alberta Böhme, według projektu Romualda Müllera. W kamienicy Böhme otworzył elegancki sklep z wyrobami galanteryjnymi, luksusowymi i zabawkami. Były tu także delikatesy Pawła Ignatowicza oraz fabryka przyrządów tkackich Arona Lejzora Taksina. Pod tym adresem mieścił się skład tapet znanej łódzkiej firmy Adolfa Butschkata, przeniesiony potem na Gdańską 95.