Spotkanie z Yorgosem Lanthimosem oraz podpisywanie książek
Spotkanie z Yorgosem Lanthimosem oraz podpisywanie książek, prowadzi: Kuba Mikurda.
Wydarzenie odbywa się w języku angielskim, a liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja jest zamknięta.
Wydarzenie nie jest transmitowane na żywo.
Więcej informacji o wystawie TUTAJ.
__________
» O ARTYŚCIE «
Yorgos Lanthimos to pochodzący z Aten twórca o niemal nieograniczonym spektrum zainteresowań artystycznych. Zajmował się reżyserią klipów tanecznych, teledysków, reklam telewizyjnych, filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych, a także robił zdjęcia do magazynów i kampanii modowych. Przełomowym momentem w jego karierze była premiera nominowanego do Oscara filmu ‘Kieł’ (2009), za który Lanthimos otrzymał nagrodę Un Certain Regard na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, a oryginalnym językiem filmowym ożywił całe środowisko filmowe. Od tamtej pory wszystkie filmy reżysera spotykały się z coraz szerszym i bardziej entuzjastycznym odbiorem (‘Lobster’ uhonorowano Nagrodą Jury w Cannes oraz Europejską Nagrodą Filmową, ‘Faworyta’ z oscarową rolą Olivią Colman), a do współpracy przyłączały się kolejne gwiazdy kina, aż po Biedne istoty nagrodzone Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz czterema Oscarami. Yorgos Lanthimos wydał również dwie książki fotograficzne: ‘Dear God, the Parthenon is still broken’ (pierwsza monografia fotograficzna artysty, opublikowana przez wydawnictwo Void) oraz ‘i shall sing these songs beautifully’ (MACK), z których fotografie złożą się na jedną z jego pierwszych wystaw fotograficznych na świecie – na Fotofestiwalu w Łodzi.
» O PROWADZĄCYM «
Kuba Mikurda jest reżyserem i badaczem kina. Jego filmy dokumentalne zdobyły uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Debiutancki film Kuby z 2018 roku, Love Express: The Disappearance of Walerian Borowczyk, wyprodukowany dla HBO, zdobył nagrodę „Chopin’s Nose” dla najlepszego dokumentu o muzyce lub sztuce na 15. festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Jego drugi film, Ucieczka na srebrny glob, opowiadający o burzliwej historii filmu Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie, otrzymał liczne nagrody i był jednym z najgłośniejszych filmów 2021 roku w Polsce.
Kuba przeszedł wyjątkową drogę — od cenionego krytyka filmowego do twórcy nagradzanych filmów dokumentalnych. Nie ukończył szkoły filmowej; studiował psychologię i filozofię, a filmowiec jest samoukiem. Pracował w Canal+ Polska, a obecnie wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie prowadzi Studio Filmu Esejowego.