Spotkanie z Gaborem Maté – Refleksje nad traumą indywidualną i zbiorową: Palestyna i Syjonizm.
Refleksje o traumie indywidualnej i zbiorowej: Palestyna i syjonizm. Jak trauma wpływa na ludzi, determinuje ich widzenie rzeczywistości i zmienia bieg historii. Może zarówno zaciemniać, jak i odsłaniać nasz obraz rzeczywistości — od Europy, przez Bliski Wschód, aż po cały świat
Wykład i spotkanie z Gaborem Maté.
Gabor Maté – światowej sławy lekarz, autor i jeden z bardziej wyrazistych głosów w dziedzinie traumy, uzależnień i zdrowia psychicznego. Gabor Maté znany jest z holistycznego podejścia do zdrowia. Prowadzi wykłady i warsztaty na całym świecie, współpracując m.in. z więźniami, osobami uzależnionymi a także ze specjalistami zdrowia psychicznego. Jego wystąpienia skupiają uwagę milionów słuchaczy. Gabor Maté łączy medycynę, psychologię i neurobiologię, podkreślając, że uzależnienia, choroby autoimmunologiczne i zaburzenia psychiczne często mają korzenie w nieprzepracowanej traumie. Historia rodzinna Gabora miała kluczowy wpływ na jego późniejsze zainteresowanie traumą i jej skutkami. Jako ocalały z Holokaustu, dorastający w rodzinie naznaczonej wojną, skierował ścieżkę kariery w stronę zrozumienia ludzkiego cierpienia i niesienia pomocy.
Gabor Maté uznawany jest za jeden z bardziej wyrazistych głosów wspierających prawa Palestyńczyków. Jego głos, jako osoby o żydowskim pochodzeniu i ocalałego z Holokaustu, ma szczególne znaczenie w debacie. Tematem przewodnim wydarzeń będzie trwające ludobójstwo w strefie Gazy, rola międzyludzkiej empatii w leczeniu zbiorowych ran, a także zaangażowanie Maté w terapię traumy na Zachodnim Brzegu w Palestynie oraz jego osobista perspektywa jako ocalałego z Shoah. Podczas spotkań opowie o wpływie jego własnych doświadczeń na zrozumienie traumy pokoleniowej i potrzebie solidarności z prześladowanymi będącej moralnym obowiązkiem w obliczu trwającego ludobójstwa w Strefie Gazy. Uczestnicy wydarzeń dowiedzą się więcej o jego pracy terapeutycznej na Zachodnim Brzegu, gdzie pomagał ofiarom PTSD. Maté wyjaśni, dlaczego, mimo krytyki, nie rezygnuje z mówienia o prawach Palestyńczyków. Spotkanie otworzy Natalia Zajączkowska, naukowczyni z Uniwersytetu Łódzkiego. Poprowadzi je Krzysztof Candrowicz, socjolog, kurator, animator kultury i członek kolektywu Fotofestiwalu w Łodzi.
/ Na spotkanie zaprasza Uniwersytet Łódzki i Fotofestiwal
/ Partnerzy: Fabryka Sztuki w Łodzi, FFIPP Poland, Oko,press, Wydawnictwo Galaktyka, Wydawnictwo Czarna Owca, Mediateka MEMO, Akademickie Centrum Designu, Centrum Języków Orientalnych Al-andalus, Fundacja Koper Pomaga, Łódzkie Centrum Wydarzeń, sieć hoteli PURO.
/ Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Łódzkiego oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
_________
Rejestracja na spotkanie została zakończona.
Z uwagi na wielkie zainteresowanie nie ma już możliwości uczestnictwa w spotkaniu, ale na kanałach Uniwersytetu Łódzkiego i Fotofestiwalu odbędzie się transmisja wydarzenia na żywo. Więcej informacji już wkrótce! Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych.