Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal! Save the date! 12-22.06.2025 - 24. Fotofestiwal!
10.4

Mnóstwo mnóstwa na dnie basenu. Jason Fulford w Łodzi.

To będzie jedna z najbardziej niezwykłych wystaw w historii festiwalu, zaprezentowana w równie historycznym obiekcie. Jason Fulford, mistrz zabawy z obrazem i jeden z najpłodniejszych i najbardziej konsekwentnych twórców nowojorskiej i światowej sceny książkowej, przygotuje instalację site specific… na dnie basenu.

Jason Fulford to stypendysta Guggenheima, współautor jednej z najbardziej znanych publikacji fotograficznych dla dzieci This Equals That, wykładowca, współtwórca wydawnictwa J&L Books i autor licznych publikacji, w których edycja nierzadko wychodzi na pierwszy plan przed samym robienie zdjęć. „Obraz jest stały, ale znaczenie jest płynne” – mówił artysta przed warsztatami „Photography and the Subconscious” w Tokio, gdzie m.in. promował edukację wizualną opartą o wieczne kwestionowanie tego, co widzisz, i próby uwolnienia się od pierwszych, drugich i trzecich skojarzeń.

Fulford ⅓ roku spędza w drodze i fotografuje m.in. powtarzające się w metropoliach motywy. Tak powstało 700 obrazów, które złożyły się na najnowszą publikację Fulforda Lots of Lots (Mnóstwo mnóstwa), nawiązującą do ikonicznej publikacji PhotoGrids autorstwa Sol LeWitta z 1977 roku. 

Po tej lekturze już nigdy nie spojrzycie tak samo na znak drogowy, pustą ławkę w parku czy miejską fontannę. Zapraszamy na ćwiczenia z dostrzegania piękna w świecie, w którym produkcja i konsumpcja zdają się nie mieć końca.

Po artyście, dla którego zabawa z formą i intelektualne gry są znakiem rozpoznawczym, nie można spodziewać się klasycznej wystawy. Fulford zdecydował się pokazać projekt w formie rozbudowanej instalacji, umieszczonej w pływalni zabytkowego obiektu YMCA. 

To budynek na co dzień niedostępny dla zwiedzających, wybudowany w latach przedwojennych, kiedy to był uważany za najlepiej wyposażony gmach organizacji YMCA w Europie. Obiekt zaprojektowany przez Wiesława Lisowskiego (autora m.in. projektu Łódzkiego Domu Kultury) był scenografią wielu filmów, m.in. „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland, czy „Porno” Marka Koterskiego. To jeden z najciekawszych przykładów modernizmu klasycyzującego w architekturze Łodzi.

Otwarcie wystawy już 13 czerwca w Łodzi. W programie znajdą się też wydarzenia towarzyszące. Obserwujcie nasze kanały po więcej informacji, rezerwujcie czas na Łódź i do zobaczenia!

CZYTAJ TAKŻE