Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi. Save the date! 13-23.06.2024. Do zobaczenia w Łodzi.
2021

ROBIN HINSCH

WAHALA

Cykl „Wahala” porusza problem nieokiełznanego wzrostu gospodarczego i związanych z nim perspektyw ekologicznych. Zadaje pytanie, o to, co napędza świat i na jak długo. Przez ostatnie dziesięciolecia ludzkość intensywnie inwestowała w paliwa kopalne i dzisiejszy świat jest niestety nadal bardzo od nich zależny. To, co się wokół nas dzieje, wskazuje jednak na to, że chyba zbliżamy się do końca pewnej epoki. Projekt „Wahala” zaprowadził mnie do Indii, Nigerii, Polski i Niemiec. Pracowałem na polach naftowych delty Nigru, w zagłębiu węglowym w indyjskim stanie Jharkhand, a także wokół dużych kopalni odkrywkowych wokół Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech i na Śląsku w Polsce. Interesowali mnie przede wszystkim ludzie i ich otoczenie, na które istotnie wpływa przemysł naftowy, gazowy i węglowy. Ale koncentrowałem się nie tylko na tym, że duże krajowe i międzynarodowe firmy eksploatują zasoby naturalne, pozostawiając okolicznym mieszkańcom problemy ekologiczne. Zwracałem również uwagę na to, że większość tych ludzi próbuje „włamać się” do łańcucha dostaw i zarabiać na życie, sprzedając paliwa kopalne, które sami wydobywają ze studni i kopalni.

Robin Hinsch żyje między Berlinem a Hamburgiem (Niemcy). W swojej pracy koncentruje się głównie na zagadnieniach społeczno-ekonomicznych i politycznych. Projekty opiera na długoterminowych badaniach, jednocześnie korzysta z podejścia subiektywnego i intuicyjnego. Łączy fotografię z kolażami i instalacjami. Fotografował w takich krajach jak: Irak, Ukraina, Syria, Nigeria, Chiny, Rosja, Indie, Uganda i wiele innych. Studiował fotografię w Karlsruhe, Hanowerze i Hamburgu.Za swoją twórczość otrzymał World Photography Award, International Photography Award, European Photo Exhibition Award i Nagrodę im. Georga Koppmanna, został również nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack Prize i Lucie Awards oraz do Prix Pictet i Henri Nennen Prize, a także wielu innych. Jego prace są znane i publikowane w Niemczech i za granicą. Od 2016 roku jest członkiem Niemieckiej Akademii Fotografii. Oprócz własnej praktyki, naucza i prowadzi wykłady, np. na Uniwersytecie Leuphana w Lüneburgu, w AdBK w Norymberdze i House of Photography w Hamburgu. Od 2017 roku jest kuratorem i założycielem prężnie działającego laboratorium współczesnej fotografii „Format” w Hamburgu.