08.09.2020 Polish Paradise 2020 – polskie artystki na międzynarodowych wydarzeniach

projetk graficzny Jurek Mossakowski

Po raz kolejny dzięki współpracy z TIFF Festival we Wrocławiu i Miesiącem Fotografii w Krakowie działamy pod szyldem Polish Paradise na międzynarodowych wydarzeniach fotograficznych w Europie. W tym roku pokażemy prace i sylwetki artystyczne Leny Dobrowolskiej, Antoniny Gugały, Agnieszki Rayss, Dominiki Sadowskiej, Agnieszki Sejud i Karoliny Wojtas na Symposium Fotograficznym w Nidzie, Festiwalu ManifestO w Tuluzie i targach książki artystycznej w Rydze.

Polish Paradise to nieformalne partnerstwo polskich festiwali fotograficznych. Od ponad pięciu lat łączymy wiedzę i umiejętności, dzięki czemu pozyskujemy granty pozwalające promować polską fotografię za granicą. Dotychczas w ten sposób fotografia polska dotarła do Arles, Goteborga, Tbilisi, Hamburga, Nowego Jorku i Paryża, gdzie była prezentowana w formie wystaw, publikacji, rozmów z artystami, pokazów slajdów i całonocnych spotkań networkingowych, a nawet w specjalnie przygotowanych kamperach, które przejechały połowę Europy, rozwożąc pozytywne wibracje i wieści o polskiej fotografii.

W tym roku odbyły się już spotkania w ramach Miesiąca Fotografii w Rydze. Na profilu Facebook znajdziecie nagranie ze 👉spotkania autorskiego i 👉 prezentacji polskich książek fotograficznych (klucz: opowieści o innych krajach). Za chwilę wydarzenia poświęconej polskiej fotografii w ramach Nida. Międzynarodowego Symposium Fotografii. Na litewskim wydarzeniu branżowym – ale i w przestrzeni wirtualnej – odbędzie się spotkanie z Agnieszką Rayss, Dominiką Sadowską i Antoniną Gugałą. W środę, o 17:300 (czasu warszawskiego, czas na symposium: 18:30) zapraszamy także na naszego Facebooka na 👉 dyskusję Czy świat fotografii to świat mężczyzn? z udziałem artystek oraz reprezentantów wydarzeń fotograficznych: Maćka Bujko z TIFF Festival, Joanny Gorlach z Miesiąca Fotografii w Krakowie i Gintarasa Česonisa z Kaunas Art Book Fair. Prezentujemy poniżej pełen program wydarzeń w ramach Polish Paradise w Nidzie i polecamy 👉 podstronę wydarzenia, gdzie informacje o programie na kolejnych imprezach fotograficznych (kolejna – w Tuluzie!).

9.09 (środa) 17:00 – 18:15 (EEST UTC+3)

Wywiady z artystkami: Antoniną Gugałą, Agnieszką Rayss, Dominiką Sadowską, prowadzone przez Franciszka Ammera – Fotofestiwal w Łodzi

9.09 (środa) 18:30 – 20:00 (EEST UTC+3)

Panel dyskusyjny: „Czy świat fotografii jest światem mężczyzn?”
goście: Maciej Bujko – TIFF Festival we Wrocławiu, Joanna Gorlach – Miesiąc Fotografii w Krakowie, Antonina Gugała, Agnieszka Rayss. Gospodarz: Gintaras Česonis – Kaunas Art Book Fair.

Kim jesteśmy dla artystek, jako organizatorzy festiwali? Czy je wspieramy? Czy rolą festiwali jest tworzenie równych szans i wzmacnianie pozycji artystek? Czy artystki doświadczają nierówności w świecie fotografii? Jaką rolę w tym aspekcie mają do spełnienia festiwale? Czego artystki oczekują od nas, jako organizatorów festiwali i od środowiska fotografii w ogóle?

8-12.09, Nida Art Colony Library

prezentacja: „Przegląd polskich fotoksiążek”, Wirtualny stół, przy którym prezentowane będą polskie książki fotograficzne. Narracja Franciszka Ammera – Fotofestiwal w Łodzi i Michała Leśniowskiego – Miesiąc Fotografii w Krakowie. Kuratorzy zaprezentują około 10 publikacji. Fotoksiążki będą także dostępne w bibliotece Nida Art Colony.

12.09 (sobota) 19:00 (EEST UTC+3), Nida Art Colony

Pokaz slajdów z pracami z polskich książek fotograficznych. Pokaz slajdów, prezentujący współczesne projekty polskich fotoksiążek z ostatnich kilku lat. W drugiej części – prezentacja polskich fotografek historycznych. Wybór prac został dokonany przez kuratorów: Michała Leśniowskiego – Miesiąc Fotografii w Krakowie i Franciszka Ammera – Fotofestiwal w Łodzi.

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra Festiwalowe

Partner Technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Partner Tłumaczeniowy

Partner Hotelowy

Partnerzy

Wystawy Towarzyszące

Fotofestiwal 2019 Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017