Polák w Polsce, Martin Polák i studenci FAMU w Pradze

Jeszcze nigdy prace studentów nie odnosiły się tak bardzo do dyskursu sztuki współczesnej i tak mało do fotografii, jako do odrębnej subdyscypliny artystycznej.

W przeciwieństwie do przeszłości, twórczość i praktyka artystyczna wielu współczesnych studentów Wydziału Fotografii FAMU w Pradze znacznie rozszerzyła się poza granice medium fotografii, zarówno w kierunku ruchomego obrazu lub obiektu, jak i w kierunku wytwarzania całych środowisk immersyjnych.

Jeszcze nigdy prace studentów nie odnosiły się tak bardzo do dyskursu sztuki współczesnej i tak mało do fotografii, jako do odrębnej subdyscypliny artystycznej. Konwersja kilku wybranych pojedynczych pozycji artystycznych z powrotem w medium fotografii, a mianowicie fotografia o charakterze dokumentalnym, może być interpretowana na wiele sposobów: ironiczno/dosłownie, tj. w celu spełnienia oczekiwań związanych z wystawianiem fotografii na festiwalu fotografii; ironiczno/historycznie, w nawiązaniu do “muzeum wyobraźni” André Malraux, w którym medium fotografii pozwala dokonać idealnego wyboru dzieł sztuki; ironiczno/pragmatycznie, aby wykorzystać względną łatwość w zakresie instalacji i transportu zestawu zdjęć w porównaniu z innymi mediami; ironiczno/konceptualnie, aby wykazać możliwość “wspomagania” każdej twórczej działalności poprzez “koncepcję”.

Martin Polák, który, poza tworzeniem własnych dzieł sztuki, specjalizuje się także w robieniu zdjęć dziełom sztuki i wystawom innych artystów w parze z Lukášem Jasanskym, został zaproszony do stworzenia cyklu fotografii. Artysta uważany jest za niedościgniony wzorzec w tej dziedzinie, a w swoich projektach wystawienniczych wielokrotnie zacierał granicę między sztuką a fotografią dokumentującą sztukę. Przypadkowo jest Polakiem, co może przyczynić się do pozytywnego odbioru projektu we współczesnej Polsce.


Martin Polák – czeski artysta urodzony w Pradze (1966). Od 1986 roku pracuje w duecie wraz z fotografem Lukášem Jasanský’m. Tworzą jeden z ważniejszych duetów artystycznych na polu fotografii w sztuce współczesnej w Czechach i za granicą. Artyści wskazywani są jako ci, którzy przygotowali grunt pod postkonceptualne podejście do fotografii, które wyróżnia badanie mediów fotografii poprzez ujednolicenie jej pozycji i wykorzystania w kontekście artystycznym, społecznym i innym. Ich prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W Polsce, ostatnio na wystawie indywidualnej, „Fotografia jasna i prawdziwa” w Galerii Raster (2014) a także na wystawie „Kościoły, kościoły” w BWA Tarnów (2015). Martin Polák mieszka i pracuje w Pradze.Otwarcie wystawy: 16.06, 17:00
Miejsce: ul. Struga 90, Punkt Odbioru Sztuki
Godziny otwarcia: 16.06, 17:00-22:00; 17.06-21.06, 14:00-18:00; potem do zamknięcia wystawy: czwartek i piątek: 14:00-18:00

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016