Piotr Zbierski, Cienie echa

W jaki sposób kultura komunikuje i wyraża swe odwieczne związki z naturą? W projekcie Cienie Echa, Piotr Zbierski kieruje obiektyw aparatu w stronę różnych społeczności na całym świecie, oddając tym samym hołd ich wyjątkowym rytuałom ceremonialnym oraz codziennym obrzędom, które odgrywają rolę pomostu między sferą duchowych wierzeń i materialną rzeczywistością.

Wykorzystując szerokie spektrum narzędzi fotograficznych, artysta tworzy subiektywny dziennik wizualny, który odzwierciedla jego rozległe podróże i międzykulturowe wymiany. Zbierski uchwycił szamańskie rytuały na Syberii, nawiązał bliskie relacje z etiopskimi plemionami w dolinie rzeki Omo, obserwował ceremoniały ku czci zmarłych praktykowane przez plemię Toraja, grupę etniczną zamieszkującą górzyste tereny południowej Indonezji, doświadczył sposobu, w jaki kultywowana od pokoleń więź z naturą przenika i napędza rozwój owych kultur.

Właściwości czasowe i materialne fotografii pozwalają Zbierskiemu przełożyć swe doświadczenia sezonowych rytuałów na sposób obrazowania, który przywołuje pośrednie stadium świata pozazmysłowego oraz przyczynia się do głębszego zrozumienia genezy wielu odrębnych społeczności i ich relacji z naturą. Cienie Echa nie mają wiele wspólnego z reportażem dokumentującym konkretne miejsca i ich kultury. Projekt podejmuje raczej impresjonistyczne rozważania nad miejscem gatunku ludzkiego w świecie zwierząt.

Prezentowane w ramach Fotofestiwalu 2019 Cienie Echa oferują widzom wgląd w działanie artystyczne w toku, proces twórczy Zbierskiego oraz jego dalszą eksplorację tych odległych światów.

Kuratorką wystawy Cienie Echa jest Peggy Sue Amison (USA / IRE), dyrektor artystyczna East Wing, platformy poświęconej fotografii założonej w 2012 roku w katarskim mieście Doha. Związana od wielu lat z Fotofestiwalem Peggy Sue była również kuratorką wystaw Rogera Ballena, Charliego Jouveta oraz Mandy Baker.Otwarcie: 13.06, 19:00
Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Godziny otwarcia: weekendy: 10:00-21:00, pon-pt 13:00-21:00
Oprowadzanie z udziałem artysty: 15.06 (sb), 15:00, Art_Inkubator, sala teatralna
Wydarzenie towarzyszące: 15.06 (nd), 21:30, koncert audiowizualny z muzyką zespołu Prześwit, Muzeum Książki Artystycznej

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016