Nicola Lo Calzo, Mitologia oporu…

W swym projekcie Nicola Lo Calzo podejmuje próbę rekonstrukcji wspólnej przeszłości, historii atlantyckiego handlu niewolnikami w epoce kolonialnej i jego spuścizny w XXI wieku. The Cham Project stanowi wyraz dziesięcioletniego zainteresowania artysty obecnie ledwie dostrzegalnymi przejawami dziedzictwa kolonialnego zniewolenia, jego spadkobiercami, śladami pamięci oraz manifestacjami sprzeciwu i abolicji. System ekonomiczny i społeczny Europy, Ameryki i […]

W swym projekcie Nicola Lo Calzo podejmuje próbę rekonstrukcji wspólnej przeszłości, historii atlantyckiego handlu niewolnikami w epoce kolonialnej i jego spuścizny w XXI wieku. The Cham Project stanowi wyraz dziesięcioletniego zainteresowania artysty obecnie ledwie dostrzegalnymi przejawami dziedzictwa kolonialnego zniewolenia, jego spadkobiercami, śladami pamięci oraz manifestacjami sprzeciwu i abolicji. System ekonomiczny i społeczny Europy, Ameryki i Afryki opierał się na niewolnictwie przez ponad czterysta lat. To z niego wywodzi się ideologia i hierarchia rasowa. Ówczesne kwestie ekonomiczne, w tym nagromadzenie kapitału, ukształtowały przekonanie o wyższym statusie białych oraz wzmocniły społeczny model heteroseksualnego patriarchatu, na którym opiera się współczesne społeczeństwo. Był to złożony proces, którego trwałość można zaobserwować na przykładzie utrzymujących się do dziś relacji społecznych i struktur.

The Cham Project przyczynia się do formowania pamięci zbiorowej dzięki świadectwom innych i własnym poszukiwaniom fotografa – gromadzi on bowiem opowieści, przygląda się rytuałom, stara się uchwycić niematerialne pozostałości czasu, w którym odbywał się handel Afrykańskimi niewolnikami. Co pozostało po tym okresie? Subiektywna podróż artysty na nowo rozrysowuje geografię pamięci i świata, stara się „przesunąć punkt ciężkości”, rzucić światło na praktyki i wiedzę zepchnięte na margines, na ludzi w kajdanach przemierzających nieustannie Atlantyk. Na wystawie zostaną zaprezentowane serie fotografii wykonane na Haiti (Ayiti, 2013) oraz Antylach Francuskich (Mas, 2012-2018). Gdy pamięć milczy, a wspomnienia przeszywają ostrym bólem, Lo Calzo sięga po sugestywne fragmenty osobistych narracji, rodzinnych archiwów, opuszczonych przestrzeni, miejsc dedykowanych pamięci, a także animistycznych i chrześcijańskich rytuałów. Każde jego zdjęcie opowiada osobistą a jednocześnie uniwersalną historię.

Kuratorka wystawy: Jeanne Mercier.Otwarcie wystawy: 13.06., 19:00
Miejsce: Art_Inkubator, Tymienieckiego 3 
Godziny otwarcia:  weekendy: 10:00 - 21:00, pon-pt 13:00 - 21:00
Oprowadzanie z udziałem artysty: 15.06 (sb.), 15:00, Art_Inkubator, start: sala teatralna


Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016