Łódź Kaliska. Parada wieszczów

Wystawa będzie prezentować wątek narodowo-wyzwoleńczy obecny w twórczości członków Łodzi Kaliskiej na przestrzeni 40 lat. Jest to koncepcja, która zaprasza do poznania realiów społecznych i ekonomicznych ostatnich czterech dekad w polskiej sztuce.

Głównymi elementami projektu są: retrospektywna wystawa prezentująca dokonania grupy Łódź Kaliska z okazji 40-lecia istnienia, działania edukacyjne w zakresie historii sztuki, historii kultury i historii Polski, działania społeczne polegające na krzewieniu postaw patriotycznych poprzez stymulowanie odbiorców do polemiki z tradycją, nauka krytycznego myślenia, inspirowanie młodych artystów, stworzenie przestrzeni do dyskusji nad kondycją sztuki polskiej oraz problemami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi podejmowanymi w sztuce grupy Łódź Kaliska.

Na wystawie prezentowane będą najnowsze prace grupy m.in. z cykli: „Parada Wieszczów”, „Polonia”, „Heroizm niewieści”, „Szarża stojąca”, „Balladyna selfie” oraz seria prac retrospektywnych o tematyce bitewnej.

Wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki przewidziana jest jako integralna część trwających przez cały rok 2019 obchodów jubileuszowych, w skład których wchodzą m.in. otwarcia trzech wystaw towarzyszących, ukazujących aktywność grupy w poszczególnych okresach jej istnienia, konferencja naukowa oraz pokazy filmów. Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w Łodzi, mieście, z którym grupa jest od początku związana.

Istotnym celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat działań Łodzi Kaliskiej, grupy, zajmującej ważne miejsce na mapie kulturalnej Łodzi i Polski. W celu podkreślenia łódzkiego rodowodu grupy powstanie artykuł w katalogu pt. „Łódź Kaliska w Łodzi” autorstwa Marty Pierzchały, w którym wykazana zostanie aktywność grupy w naszym mieście. W formie reportażu opisana będzie obecność Łodzi Kaliskiej w zbiorach muzealnych i galeriach, w klubie Muzeum Łodzi Kaliskiej i innych klubokawiarniach. Przywołane zostaną akcje performatywne z udziałem artystów na terenie Łodzi oraz instalacje Łodzi Kaliskiej stałe lub tymczasowe, towarzyszące wydarzeniom kulturalnym w Łodzi na przestrzeni lat.

Prace Łodzi Kaliskiej, choć osadzone w poetyce absurdu, posiadają także głęboką wartość patriotyczną, wyrażając troskę i zaniepokojenie o losy kraju, o jego tradycję oraz kulturę. Kwestie te podnoszone były niejednokrotnie, a także znajdują miejsce w refleksjach historyków sztuki i badaczy twórczości grupy Łódź Kaliska.

Wystawa będzie prezentować wątek narodowo-wyzwoleńczy obecny w twórczości członków Łodzi Kaliskiej na przestrzeni 40 lat. Jest to koncepcja, która zaprasza do poznania realiów społecznych i ekonomicznych ostatnich czterech dekad w polskiej sztuce. Dodatkowo jest zaproszeniem młodych uczestników kultury do poznania historii Polski oraz strategii buntu i przywłaszczenia, zarówno w sztuce, jak i w życiu. Chcemy w trakcie trwania wystawy przeprowadzić oprowadzania kuratorskie dla grup młodzieży szkolnej oraz tzw. lekcje Łodzi Kaliskiej, czyli spotkania z członkami grupy.

Grupa artystyczna „Łódź Kaliska” nieprzerwanie działa od 1979 roku w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski (Makary). W 2007 r. z grupą rozstał się Andrzej Kwietniewski. Zofia Łuczko współpracuje z grupą od 1983 r., natomiast Sławek Bit pełni obowiązki członka grupy artystycznej Łódź Kaliska. W 2007 r. z grupą rozstał się Andrzej Kwietniewski.
Łódź Kaliska pożerała kulturowe skrypty, przetrawiała wszystkie artystyczne „-izmy”, z każdej kulturowej kliszy chomikowała to, co najzdrowsze i najprzyjemniejsze – wigor od dadaistów, surrealistyczny dowcip, przywódczy popęd futurystów, energię happeningu i performance’u, pop-artowski fame, glamour i marketingowy „geniusz” w jego nowoczesnym rozumieniu. Choć przez pewien czas „kaliszanie” współpracowali ze „starą” medialną awangardą, to z powodu anarchistycznego radykalizmu wspólne drogi szybko się rozeszły. Chłopcy z Łodzi Kaliskiej z umiłowaniem oddali się podszywaniu, pozornemu utożsamianiu ze zwalczanymi poglądami, dekontekstualizacji przejętego z kultury wizualnej materiału i wyśmienitej zabawie.
Ada Florentyna Pawlak, Dobre czasy [w:] Parada Wieszczów, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2017 (kat.), s. 39.Otwarcie wystawy: 06.06, 18.00
Miejsce:ul. Sienkiewicza 44 (Park Sienkiewicza), Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Ośrodek Propagandy Sztuki
Godziny otwarcia: wt-pt 11.00-18.00; sb-nd 11.00-17.00, Boże Ciało (20.06) - nieczynne

Newsletter

Zapisz się do newslettera Fotofestiwalu

Na Fotofestiwal zaprasza Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej i Łódzkie Centrum Wydarzeń

Organizator

Współorganizatorzy

Centra festiwalowe

Partner technologiczny

Główni partnerzy festiwalu

Patronat medialny

Fotofestiwal 2018 Fotofestiwal 2017 Fotofestiwal 2016